UEFA eEURO 2020: Polska poznała grupowych rywali. PZPN ma szansę na wielki sukces

eEURO2020
eEURO2020 Foto: YouTube

Przygotowania Polaków do turnieju organizowanego przez UEFA we współpracy z Konami ruszają pełną parą - poznaliśmy naszych rywali w grupie E! Przeprowadzone losowanie wyłoniło dziesięć grup składających się łącznie 55 drużyn narodowych. Stawką jest turniej finałowy w Londynie, na który pojedzie szesnaście najlepszych reprezentacji Starego Kontynentu.

Zbigniew Boniek podczas okresu wakacyjnego oznajmił za pomocą mediów społecznościowych , że Polski Związek Piłki Nożnej zagłębi się w esport. Obietnica, którą złożył prezes szybko przerodziła się w działania i niebawem zostało ogłoszone nowe stanowisko do obsadzenia w strukturach PZPN - menedżer eFutbolu. Z faktami nie wolno dyskutować, szczególnie gdy stoją za nimi liczby, a te pokazują, że rynek esportu to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów branżowych.

Rozgrywki w wirtualnej rzeczywistości zyskują coraz większą popularność nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Olbrzymie zainteresowanie światem gamingu przyciąga sponsorów, którzy coraz chętniej inwestują w drużyny esportowe. Przykładem może być Legia Warszawa, która działa na tej płaszczyźnie od ponad trzech lat, mając w swoich szeregach choćby 4-krotnego mistrza Polski - Miłosza “milosz93” Bogdanowskiego w serii gier FIFA.

Rdk, Zbigniew Boniek Foto: Materiały prasowe

Każda z reprezentacji biorących udział w turnieju UEFA eEURO 2020 miała za zadanie wyłonić najlepszych graczy w kraju. Polski Związek Piłki Nożnej z wybranym selekcjonerem eFutbolu Jarosławem “RdK” Radzio we współpracy z platformą ESL zorganizowali turnieje eliminacyjne dla graczy. Każdy mógł się zapisać oraz wziąć udział w turnieju online. Najlepsi gracze spośród eliminacji awansowali na zamknięty turniej offline rozgrywany w Warszawie. Ostatecznie kadra Polski w eFutbolu pozyskała czterech reprezentantów, a wśród nich znalazł się reprezentant Narodowej Drużyny Esportu powołanej przez kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudę - Michał “Misiek_LFC” Petrus, który już wcześniej zapewnił sobie powołanie do kadry eFutbolu wygrywając grupę podczas eliminacji.

Kadra eFutbolu Foto: Materiały prasowe

Natomiast w środę odbyło się losowanie grup UEFA eEURO 2020. 55 reprezentacji, w tym Polska, zostało rozlosowanych do dziesięciu grup. Biało-czerwoni trafili do grupy E, w której znaleźli się również: Austria, Rosja, Islandia oraz Izrael. Każda reprezentacja zobligowana jest do rozegrania meczu domowego oraz wyjazdowego z każdym innym grupowym rywalem. Najlepsze zespoły z każdej z grup awansują bezpośrednio na turniej w Londynie, który odbędzie się 9-10 lipca. Drużyny narodowe, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach zostają przydzielone do grupy barażowej, z której zostanie wyłonionych sześć zespołów, które otrzymają bilety do Londynu.

Grupa E Foto: Materiały prasowe

Podsumowując, dziesięć najlepszych ekip z fazy grupowej automatycznie melduje się na wydarzeniu na Wyspach Brytyjskich, natomiast drużyny z drugich miejsc muszą wywalczyć je w barażach. Łącznie na turnieju w Londynie pojawi się 16 narodowych barw. Spotkania będą przeprowadzane w dedykowanym trybie przygotowanym przez KONAMI, w którym statystyki wszystkich reprezentacji są zbalansowane. Choć w grze występują tzw. “cechy” u piłkarzy, które dają nieznaczną przewagę na korzyść tych lepszych nacji takich chociażby jak Francja czy Hiszpania. Rozgrywki grupowe rozpoczynają się w marcu, a planowany okres zakończenia tej fazy to maj. Zwycięzcy turnieju UEFA eEURO 2020 otrzymają bilety na finał MŚ 2020 oraz nagrody pieniężne.

Przebieg losowania wraz z meczem pokazowym można obejrzeć TUTAJ.

Źródło: Materiały własne

Zobacz komentarze