Ultraliga sezon drugi – poradnik dla początkujących

Ultraliga Foto: Ultraliga

Przygodę z League of Legends każdy jakoś zaczynał. Niektórzy mieli to szczęście, że śledzą tytuł jeszcze od wersji beta, a inni zostali fanami przy okazji ostatnich mistrzostw świata. Są też pewnie tacy, którzy pierwszy raz z LoLem zetkną się w 18 czerwca, razem ze startem Ultraligi. Dlatego też postanowiliśmy przygotować mały poradnik dla początkujących dotyczący rozgrywek. Będzie o zespołach, trochę też o graczach i komentatorach. Więc jeśli jesteś fanem CS, który postanowił się nawrócić na jasną stronę esportu, albo dopiero co dowiedziałeś się, że istnieje coś takiego jak polska scena League of Legends ten poradnik jest dla Ciebie.

Format i krótka historia Ultraligi

We wtorek 18 czerwca zacznie się drugi sezon Ultraligi. Są to jedyne rozgrywki League of Legends w naszym kraju, wspierane przez Riot Games, wydawcę i developera gry. Co to oznacza? Dla widzów praktycznie nic. Natomiast dla zespołów jest to wyraźny sygnał, które rozgrywki są de facto najważniejsze, a świadczy o tym, chociażby to, że dwa najlepsze zespoły Ultraligi reprezentują Polskę podczas EU Masters (taka Liga Mistrzów dla zespołów z europejskich lig regionalnych).

Mimo że sezon z nazwy jest drugi, to będzie to trzecia edycja rozgrywek. Sezon zerowy odbył się pod koniec 2018 roku i był "jazdą próbną" dla Ultraligi oraz Polsatu (organizatora rozgrywek). Sezon pierwszy ruszył w styczniu, niecały miesiąc po zakończeniu sezonu zerowego. Dopiero teraz mieliśmy pierwszą dłuższą przerwę między sezonami, więc przynajmniej ja liczę na jakieś niespodzianki i nowości od strony technicznej.

Format to wszystkim znana i lubiana faza grupowa dla ośmiu zespołów gdzie każdy zagra z każdym dwa razy w ciągu siedmiu tygodni w systemie BO1. Oznacza to, że każdy zespół w danym tygodniu gra dwa razy. Następnie zaczną się play-offy, do których przejdzie najlepsze sześć zespołów. Formacje z pierwszych dwóch miejsc zmierzą się ze sobą w "małym finale", którego zwycięzca awansuje do "dużego finału". Z kolei przegrany tego spotkania wciąż pozostaje w grze o tytuł mistrzowski. Po prostu spada on do dolnej drabinki, gdzie jego rywalem będzie najlepszy z zespół z miejsc 3-6.

Kto będzie grał w Ultralidze?

W Ultralidze występuje osiem zespołów. Sześć z nich zachowało swoje miejsce z poprzedniego sezonu. Są to: ACTINA PACT, devils.one, Illuminar Gaming, PRIDE, Rogue Esports Club i Wisła Płock Esports. Pozostałe dwie formacje brały udział w spotkaniach barażowych. W nich lepsze okazały się ekipy Avia Deceptor i Indictive Esports, jednak żadnej z tych drużyn nie zobaczymy w nadchodzącym sezonie.

Indictive zostało wyrzucone z rozgrywek za niewypłacanie kontraktów, a ich miejsce przejęło AVEZ Esports. Z kolei Avia Deceptor nie jest organizacją, a "sklejką" graczy. Regulamin Ultraligi nie pozwala na to, by w rozgrywkach występowało po prostu pięciu zawodników, więc na pewno zamiast Avii zobaczymy kogoś innego.

O każdej drużynie słów parę

Rogue Esports Club to mistrzowie pierwszego sezonu Ultraligi i akademia Rogue, które na co dzień występuje w LEC (najważniejsze rozgrywki w Europie). Organizacja dość swobodnie podchodzi do tego, który zawodnik gra, w której lidze, w danym tygodniu, więc możemy spodziewać się częstych roszad w składzie. Najważniejszymi punktami drużyny będą prawdopodobnie strzelec Martin "HeaQ" Kordmaa, który przez ostatnie dwa lata występował w LEC i Marcin "Selfie" Wolski, który od 2014 roku regularnie występuje w LEC, lub w rozgrywkach bezpośrednio pod nimi.

Devils.one to wicemistrzowie pierwszego sezonu Ultraligi. Jako jedyna formacja przystąpią do nowych rozgrywek w niezmienionym składzie. Biorąc to pod uwagę i dodając do tego ich ostatnią dyspozycję (zwycięstwa w Polskiej Lidze Esportowej i ESL Mistrzostwach Polski) w mojej ocenie są razem z REC głównymi faworytami do tytułu. Zawodnik, na którego warto zwrócić uwagę to toplaner Tobiasz "Agresivoo" Ciba, który moim zdaniem jest najlepszym graczem w Ultralidze na swojej pozycji.

Illuminar Gaming od połowy 2017 roku niepodzielnie rządziło na polskiej scenie League of Legends grając w zasadzie niezmienionym składem. Do tego na koniec dokładając tytuł mistrzowski zerowego sezonu Ultraligi. Nowy skład obniżył trochę loty i choć dalej są jedną z najlepszych ekip w naszym kraju (3. miejsce w sezonie pierwszym Ultraligi, finał ESL MP) to do najlepszej dwójki trochę im brakuje. Najważniejszym zawodnikiem w zespole w mojej opinii jest midlaner Gaweł "Kashtelan" Paprzycki. Jestem niezmiernie ciekawy jego pojedynków z Selfiem.

PRIDE wszystkim fanom powinno być znane. Organizacja do League of Legends dołączyła na początku roku i radzi sobie świetnie. Ich kolejne składy (obecny jest już czwartym) zajmują wysokie lokaty we wszystkich turniejach, w których biorą udział. PRIDE było czwarte w pierwszym sezonie Ultraligi, wygrało Polish Open, do tego doszło trzecie miejsce w ESL MP i niezły występ podczas PLE. W najnowszym składzie ciężko jest wskazać jednego zawodnika, na którego trzeba zwrócić szczególną uwagę. Wydaje się, że tak jak w pierwszym sezonie Ultraligi lider wyłoni się sam, a siłą drużyny będzie to, że w zasadzie każdy zawodnik może odpalić.

ACTINA PACT podobnie jak PRIDE utworzyła sekcję League of Legends na potrzeby pierwszego sezonu Ultraligi. W ich szeregi wstąpili zawodnicy znanej i lubianej przez wszystkich "sklejki", Ravioli Ravioli. Sezon w ich wykonaniu był mocno przeciętny i mało brakowało, by zakończył się on walką o utrzymanie w barażach. W tym sezonie z poprzedniego składu pozostał tylko leśnik Mateusz "vvarion" Pieńkosz, którego zadaniem będzie wsparcie w rozwoju swoich mniej doświadczonych kolegów.

Wisła Płock Esports do rodziny Ligi Legend dołączyła w sierpniu zeszłego roku i występowała w obu sezonach Ultraligi, niestety bez większych sukcesów. Ich największą bolączką był brak stabilizacji formy i niespełniony potencjał. Wisła potrafiła jako jedyna wygrać z najlepszymi, ale przegrywała też z najgorszymi. Kierując się wynikami off-sezonu mam wrażenie, że czeka nas powtórka z rozrywki. O sile zespołu będą w mojej ocenie stanowiły solo linie: Marcin "Unknown" Kubicki i Kamil "Chosii" Chosa.

Organizacja AVEZ Esports powstała w styczniu bieżącego roku. Działania zaczęli na polu CS:GO, a teraz postanowili rozszerzyć swój repertuar gier i przejęli pozostawiony bez organizacji skład ex-Indictive. Najważniejszym zawodnikiem w zespole może okazać się Dawid "Dawidsonek" Trojanowski, który w zasadzie w pojedynkę decydował o życiu i śmierci ACTINA PACT w poprzednim sezonie.

I na koniec została nam nieszczęsna Avia Deceptor. Czterech z pięciu zawodników, którzy wywalczyli awans, znalazło sobie nowe zespoły. W tej sytuacji miejsce pozostaje wolne i prawdopodobnie to Ultraliga (czy raczej Polsat) wybierze zastępcę. Do startu rozgrywek wciąż pozostaje pięć dni, więc czasu na ogłoszenie organizacji jest sporo. Moim strzałem jest Pogoń Szczecin, w którą reprezentowali znani zawodnicy podczas Polskiej Ligi Esportowej. Jak będzie? Czas pokaże.

Głosy i twarze Ultraligi

Żadne rozgrywki nie mogą odbyć się bez osób, które uatrakcyjnią nam mecze swoim komentarzem oraz odkryją taktyczne zawiłości w trakcie segmentów analizy. Przy Ultralidze pracuje pięciu komentatorów: Daniel "Rajon" Pastusiak, Michał "Avahir" Kudliński, Tomasz "TheFakeOne" Milaniuk, Mikołaj "Silv4n" Sinacki i Tomasz "Magvayer" Filipiuk. Wszystkich ich na komentatorce lub w trakcie wyboru/banowania postaci możecie zoobaczyć i posłuchać w tych trzech meczach: Indictive vs Illuminar, Rogue Esports Club vs Wisła Płock i Esports Academy vs Indictive. Do tego dochodzi dwójka hostów: Dawid "Aznoh" Letachowicz oraz Marina "Lova" Krylova.

I to wszystko. Wiecie już, jak wygląda format i jesteście zaznajomieni z historią, poznaliście też wszystkie drużyny, a także osoby, które będziecie oglądać i słuchać w trakcie sezonu. Teraz jesteście już gotowi, by zacząć przygodę z Ultraligą i League of Legends. Rozgrywki ruszają we wtorek 18 czerwca, o godzinie 17:30. Harmonogram pierwszego tygodnia zmagań znajdziecie tutaj.

Zobacz komentarze