System rankingowy w League of Legends, o co w nim chodzi?

League of Legends Riot Points

System rankingowy w grach online to nic nowego istnieje w praktycznie każdej. Gracze po to korzystają z trybu multiplayer, by rywalizować między sobą, najlepszym sposobem weryfikacji tej rywalizacji jest ranking. League of Legends również dysponuje systemem rankingowym, w dwóch trybach: Kolejna rankingowa solo/duet oraz kolejna rankingowa elastyczna.

Poradnik system rankingowy w League of Legends: Początek

Aby rozpocząć gry rankingowe, potrzebujemy posiadać na naszym koncie zakupione 20 bohaterów oraz mieć przynajmniej 30 poziom. Ograniczenie ze względu na ilość bohaterów wynika z tego, iż w grach rankingowych wyklucza się co grę 10 bohaterów oraz 10 się wybiera, Riot Chce uniknąć sytuacji, w której gracz mógłby nie posiadać wystarczającej liczby bohaterów, aby rozpocząć rozgrywkę.

Przez pierwsze 10 gier gracz nie ma informacji, w jakiej lidze oraz dywizji się znajduje, dopiero po rozegraniu 10 gier i wyników tych gier system decyduje, gdzie kogo przydzielić.

Poradnik system rankingowy w League of Legends: Podstawa systemu rankingowego w League of Legends.

Riot Games utworzyło podział graczy na 9 lig, pierwsze 6 dodatkowo dzieli się na 4 dywizje. Najgorsza liga to Żelazo IV, a najlepsza to Krąg Pretendenta, dokładny podział systemu rankingowego w League of Legends prezentuje się tak:

  • Żelazo IV - I
  • Brąz IV - I
  • Srebro IV - I
  • Złoto IV - I
  • Platyna IV - I
  • Diament IV - I
  • Mistrz
  • Super Mistrz
  • Pretendent

Aby awansować do wyższej dywizji, musimy uzyskać 100 punktów oraz wygrać format BO3(best of three, czyli wygrać dwa z trzech meczów). Punkty zdobywamy wygrywając mecze, tracimy, przegrywając. Gdy posiadamy 100 punktów w dywizji pierwszej np. Platynie I i chcemy awansować do Diamentu, gramy BO5(best of five, czyli potrzebne będzie zwycięstwo w trzech z pięciu meczów).

Różnica następuje od ligi Mistrzowskiej, tam też zbiera się punkty, jednak nie istnieje coś takiego jak podział na dywizję. Najlepsi gracze z ligi Mistrzowskiej oraz Super Mistrzowskiej co 24 godziny są przerzucani wyżej, tzn z Mistrza do Super Mistrza, a z Super Mistrza do Pretendenta. Analogiczne najgorsi gracze z tych dywizji, co 24 godziny spadają o jedną niżej.

Poradnik system rankingowy w League of Legends: Sezony

System rankingowy w League of Legends podzielony jest na sezony. Każdy sezon trwa rok, a po nim następuje reset rang i wspinaczka w systemie rankingowym zaczynana jest od nowa, jednak nie do końca. Każdy gracz posiada tzw. "ukryte elo". Nie jest one w pełni resetowane, tylko zaniżane według specjalnego algorytmu tzn, że gracze z Pretendenta i tak na początku będą wyżej niż Ci z platyny, jest to zrobione w tym celu, aby nie trafiali oni na siebie na początku, by były równe szanse.

Poradnik system rankingowy w League of Legends: Przeciwnicy i sojusznicy

Czasami możemy być w szoku, że mając np. Złoto IV gramy przeciwko Diamentowi. Jest to spowodowane wspomnianym wcześniej ukrytym elo. Oznacza to, że gracz z Diamentu ma podobne ukryte elo do naszego, przez co on będzie dostawał mniej punktów za zwycięstwo, a my więcej.

Poradnik system rankingowy w League of Legends: Kolejka solo duet i fleksyjna

W kolejce solo duet możemy grać samemu lub tylko i wyłącznie w duecie, jednak ranga naszego partnera nie może być diametralnie różna od naszej. Tzn maksymalna różnica to jedna liga. Gracz ze złota maksymalnie może grać z kolegami z srebra i platyny.

W kolejce fleksyjnej możemy grać samemu, we dwójkę, trójkę oraz piątkę. Niemożliwa jest gra we czwórkę. Występuje tu taki sam system rankingowy jak w przypadku solo kolejki oraz takie same ograniczenia.

Poradnik system rankingowy w League of Legends: Nagrody

Co roku gracze otrzymują specjalne nagrody, niezależnie od dywizji otrzymujemy specjalną ikonkę. Dodatkowo gracze ze złota i wyżej dostają darmowy zwycięski skin, który jest ogłaszany wcześniej np. w sezonie pierwszym była to Janna. Ponadto czasami Riot Games nagradza jeszcze najlepszych z kręgu pretendenta, dając im np. unikalne kurtki z ich pseudonimem z gry.

Zobacz komentarze