Niebieska strona dominuje w profesjonalnym LoLu. Obecnie ma prawie 60% wygranych spotkań

League of Legends Foto: YouTube/Game and Games

Nie jest sekretem, że w League of Legends strony mapy nie są sobie równe. Mimo tego, że mapa jest symetryczna, a postaci działają tak samo, niezależnie od tego po której stronie się znajdują niebieska strona najczęściej ma nieco wyższy win rate niż czerwona. Jednak obecny stan w profesjonalnych meczach zdecydowanie wykracza poza normę.

Zauważył to użytkownik reddita u/fiftyshadesofcray, który policzył win rate i pick rate obu stron mapy w rozgrywkach LPL, LCK, LEC i LCS. W kwesti procentów wygranych gier w zależności od strony najlepiej wygląda to w Europie. W LEC strona niebieska wygrywa w 56.4% przypadków, a w czerwona w 43,6%. Największa dysproporcja z kolei jest w LCK. Tam zespół po niebieskiej stronie wygrywa aż 61% spotkań.

Jeszcze bardziej rażąca jest statystyka wyboru strony przez drużyny. Wykluczając LCK (drużyny zamieniają się stronami w BO3 bez możliwości wyboru) aż w 84,6% przypadków drużyny decydowały się na niebieską stronę. 51 razy w LEC, 38 w LCS i 115(!) w LPL.

Wszystkie obliczenia znajdziecie tutaj.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż jak się okazuje, historycznie łatwiej jest grać po niebieskiej stronie. Powodem oczywiście jest Baron, który często decyduje o losach spotkania. Po prostu łatwiej jest go przejąć od niebieskiej strony i wrócić do swojego lasu w kierunku bazy, niż gdy gramy od strony czerwonej i od bezpieczeństwa oddziela nas ściana.

Natomiast jest to wytłumaczenie w grach w solo kolejce. W profesjonalnych rozgrywkach często win rate zależny jest od mety. Czasem ważniejsza jest możliwość skontrowania wyboru postaci rywala, a czasem ważniejsze jest wybranie konkretnej, bardzo silnej postaci. Obecnie nie ma aż takiego nacisku na kontrowanie rywali, więc niebieska strona ma naturalną przewagę, co profesjonalne drużyny skrupulatnie wykorzystują.

Źródło: Informacje ze świata

Zobacz komentarze