Trzy miliony fanów w kolejce po bilety na finał mistrzostw... gier komputerowych

Worlds 2018 Foto: Riot Games

Dziesiątki tysięcy widzów na stadionach i miliony przed telewizorami to dla nas standard. Stadion Realu Madryt czy Manchesteru United mogą pomieścić około 80 tysięcy fanów i na nikim te liczby nie robią wrażenia. Gdy rozgrywane są tam ważne mecz ligowe czy finał Ligi Mistrzów stadion wypełniony jest po brzegi, a niektórzy fani przyjeżdżają do miasta nawet bez biletów, licząc na to, że uda im się je odkupić pod stadionem. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku sportów elektronicznych. Finał tegorocznych mistrzostw świata League of Legends rozgrywany w Szanghaju odbędzie się z udziałem publiczności, a po bilety zapisało się ponad 3 miliony fanów.

Finał Worlds 2020 będzie inauguracyjnym wydarzeniem na stadionie Pudong. Obiekt dopiero co został wybudowany, ale już od dłuższego czasu w planach było, żeby to właśnie mistrzostwa świata League of Legends były eventem, który otworzy nowy stadion.

Co ciekawe, będzie to pierwsze i jedyne wydarzenie sportowe w tym roku w chinach z udziałem publiczności. Taką decyzję podjął chiński rząd, który kilka miesięcy temu zablokował możliwość organizowania imprez sportowych z udziałem publiczności. Wyjątek stanowi finał Worlds 2020.

W tym roku bilety na imprezę fani otrzymają za darmo. Jest jednak pewien haczyk. Żeby dostać bilet, trzeba zostać wylosowanym. Co więcej, żeby uniknąć sytuacji, w której wejściówki sprzedawane będą na czarnym rynku mają być one imienne, a na miejscu zastosowany ma być system rozpoznawania twarzy. Dlatego nie ma innej opcji niż loteria.

Jednak szansa na otrzymanie biletu nie będąc obywatelem Chin jest znikoma. do rejestracji potrzebny jest chiński numer telefonu oraz konto w League of Legends na chińskim serwerze na minimum 30 poziomie.

To w żaden sposób nie zmniejszyło zainteresowania wydarzeniem, a do losowania zgłosiło się ponad 3 miliony fanów. Kluczowe jest to, ze biletów jest "tylko" 6.3 tys. Oznacza to, że szansa na otrzymanie biletu to 1 do 509. Czyli dużo wyższa, niż można się było spodziewać. Dla porównania na trafienie czwórki w lotku mamy dwa razy mniejsze szanse.

Warto jednak pamiętać, że stadion Pudong nie jest największym obiektem, na którym rozgrywany był finał mistrzostw świata League of Legends. W 2018 roku finał odbył się na mogącym pomieścić 50 tysięcy widzów Munhak Stadium w Korei, a rok wcześniej Worldsy gościły w chińskim Bird's Nest, którego pojemność to 80 tysięcy widzów. W tym roku oglądamy wiec nieco mniejszą wersję imprezy.

Zobacz komentarze