League of Legends. Co to jest i jak to oglądać?

League of Legends Foto: Riot Games

Jeśli kiedykolwiek uczestniczyliście w rozmowie na temat gier online lub esportu to sama nazwa League of Legends nie powinna być wam obca. Może nawet próbowaliście kiedyś obejrzeć jakieś spotkanie ze znajomymi, ale nie mieliście pojęcia co się dzieje na ekranie? Tak czy siak z LoLem mieliście już jakiś kontakt i chcecie dowiedzieć się więcej. W takim razie lepiej trafić nie mogliście. Zapraszam na krótki kurs, który pomoże wam zrozumieć League of Legends.

Historia League of Legends

Gra została wydana przez Riot Games i jest jednym z kolonów opierającym się na Defence of the Ancients, modyfikacji gry Warcraft 3 stworzonej przez graczy. Wersja beta League of Legends została wydana w 2009 roku. Przez następny rok gra była dopracowywana, aż wreszcie w 2011 roku wystartował "sezon pierwszy". Obecnie w grze mamy 145 unikalnych championów i dwie mapy, na których rozgrywane mogą być mecze, choć oficjalne spotkania odbywają się na Summoner's Rift. Więcej o historii całego gatunku MOBA znajdziecie tutaj.

O co chodzi w League of Legends?

W LoLa gra się w dwie drużyny po pięciu zawodników w każdej. Gracze na początku spotkania wybiera po jednej ze 145 postaci i rozpoczyna się mecz.

Następnie obie drużyny zabijają stwory by zdobyć doświadczenie oraz złoto, za które można kupować przedmioty dzięki którym postaci zyskują na sile. Eliminacja zawodników drużyny przeciwnej również jest możliwa (jeśli jesteście wystarczająco dobrzy). Gra kończy się gdy jeden z zespołów zniszczy Nexus czyli serce bazy przeciwnika. Proste? Proste. Teraz przejdźmy do szczegółów rozgrywki.

>>>League of Legends na Twitchu. Kto jest najpopularniejszy?<<<

Spotkanie na Summoner's Rift

Summoner's Rift Foto: LoL Wallpapers

W rogach mapy widzimy bazy obu drużyn - niebieskiej i czerwonej. Bazy połączone są przez trzy ścieżki/linie/alejki: górną, środkową i dolną. Pomiędzy alejkami znajduje się dżungla. W niej znajdują się neutralne stwory. Na razie skupmy się na liniach. Na każdej z nich znajdują się 2 wieże na zewnątrz bazy oraz jedna na jej wejściu. Aby dostać się do bazy rywali musisz zniszczyć przynajmniej trzy wieże. Ta ostatnia broni przy okazji inhibitora. Inhibitory to miejsce z którego przyzywane są stwory danej drużyny. Każdy zespół ma trzy inhibitory, po jednym na każdą linię. Jeśli inhibitor rywali zostanie zniszczony, wtedy twoje stwory na tej linii będą potężniejsze, co ułatwi Ci skończenie rozgrywki. W centrum bazy znajduje się Nexus, którego bronią dwie dodatkowe wieże. Jak już wiecie, jeśli Nexus zostanie zniszczony gra się kończy.

>>>Rotacja bohaterów w League of Legends<<<

Oczywiście niemożliwym jest przypuszczenie natarcia jedną alejką i niemal natychmiastowe zniszczenie bazy rywala. Dlatego też rozgrywki trwają zwykle po 30 minut. "Ale skoro nie wszyscy idą na jedną linię to jak wygląda podział ról w drużynie?". Już tłumaczę.

Podział ról w League of Legends

Zadania w League of Legends są podzielone tak samo od końcówki 2011 roku. Jedna osoba idzie na górną linię i jest tzw. toplanerem. Tak samo jedna osoba idzie na środkową linię i jest midlanerem. Z kolei na dolnej alei mierzy się ze sobą aż czterech graczy, po dwóch z każdej drużyny. Z każdego duetu jeden pełni rolę strzelca, a drugi jest jego wspierającym. To oznacza, że z każdej drużyny zostało nam już tylko po jednym zawodniku. Ci szczęśliwcy otrzymują rolę leśnika czy też dżunglera. Oni zdobywają złoto i doświadczenie zabijając neutralne stwory, które pojawiają się w lesie. Są oni najbardziej mobilnymi postaciami na mapie i do ich zadań należy asystowanie graczom na liniach.

>>>Postacie w LoLu. Lista i klasy<<<

Oczywiście od tego podziału na role zdarzają się wyjątki, jednak jest to standard przyjęty juz na wczesnym etapie rozwoju League of Legends i lepszego podziału nikt jeszcze nie wymyślił.

Teraz macie już niezbędne podstawy by zrozumieć rozgrywkę w League of Legends. Z resztą powinni pomóc wam komentatorzy danego meczu, ponieważ jak pewnie się domyślacie w grze z 10 osobami i 145 postaciami sporo może się wydarzyć. Powodzenia!

Zobacz komentarze