Illuminar Gaming kontra devils.one: Co mówią statystyki?

Illuminar Gaming kontra devils one Foto: Ultraliga

Już dziś o godzinie 17:30 w szranki staną zawodnicy devils.one i Illuminar Gaming. Stawką pojedynku półfinałowego będzie awans do małego finału Ultraligi. Tak jak w poprzednim roku przed startem spotkania faworytem wydaje się być devils.one, ale czy statystyki również większe szanse na triumf dają podopiecznym Zeturala?

Górna Aleja

Na topie zdecydowanie czeka nas starcie tytanów. Sinmivak i Melonik nie bez powodu znaleźli się w najlepszej trójce graczy na swojej pozycji w głosowaniu all pro. Obaj są jednymi z najlepiej farmiących top lanerów, a także są w najlepszej trójce pod względem procentowo zadanych obrażeń swojej drużyny.

Imponuje to jeszcze bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, jak często mają udział w pierwszej krwi w meczu. Obaj panowie praktycznie nie giną jako pierwsi w meczu, ale też rzadko biorą udział w pierwszej eliminacji. Oznacza to, że w początkowych etapach rozgrywki gra toczy się z dala od nich, więc muszą oni bardzo dobrze radzić sobie bez pomocy leśnika. To potwierdza tylko ilość solowych zabójstw w ich wykonaniu. Melonikowi ta sztuka udała się 6 razy w 18 spotkaniach, a Sinmivakowi 4.

Różnicą jest jednak to jak dużą przewagę zawodnik Illuminar wypracowuje niemal w pojedynkę we wczesnych etapach gry. W 15 minucie ma on średnio 11 creepów więcej od rywala i prawie 500 sztuk złota przewagi. Sinmivak w tej kategorii zdecydowanie ustępuje rywalowi i dlatego na górnej alei minimalną przewagę powinno mieć Illuminar Gaming.

Dżungla

W lesie Bruness i Kikis prawie tak samo często biorą udział w pierwszej krwi na korzyść swojego zespołu. Jednak leśnik Illuminar zdecydowanie częściej ginie jako pierwszy w meczu. Średnio jedna na pięć gier zaczyna się od eliminacji na nim. Brunessowi przydarzyło się to tylko raz w 17 spotkaniach.

Wygląda jednak na to, że jest to pokłosie stylu gry Kikisa. W 15 minucie często góruje on nad rywalami mając przewagę w złocie i doświadczeniu. Za to Bruness w tych kategoriach wypada gorzej niż większość leśników w lidze.

Wynika to po prostu z różnych stylów tych dwóch zawodników. Kikis jest zdecydowanie bardziej agresywy, a Bruness bardziej wspiera swoją drużynę mając jedne z najlepszych lub najlepsze statystyki, jak chodzi o zapewnianie wizji.

Środkowa Aleja

Na tej pozycji Czajek jest dużo ważniejszy dla swojej drużyny niż niQ. Mid laner devils.one jest jednym z najlepiej farmiących zawodników w lidze, a do tego odpowiada za ponad 28% obrażeń całej swojej drużyny. niQ w obu tych kategoriach zajmuje miejsce w dolnych rejonach stawki. Co więcej, Czajek w 15 minucie średnio ma 6 minionów przewagi nad rywalem (niQ traci wtedy średnio 4 stwory).

To nie znaczy jednak, że gracza Illuminar można lekceważyć. niQ osiem razy w tym sezonie w pojedynkę wyeliminował rywala i tylko Czajek może pochwalić się lepszym wynikiem (9). Styl gry zawodnika devils.one wiąże się jednak z ryzykiem. Jest on stosunkowo często ofiarą pierwszej eliminacji w grze, podczas gdy niQ w tym sezonie jeszcze ani razu nie zginął jako pierwszy. Trudno jednak wyobrazić sobie by Czajek nie miał w tym starciu przewagi.

Dolna Aleja

Bullet i Unforgiven zazwyczaj farmią na bardzo zbliżony poziomie, ale to zawodnik Illminar w 15 minucie ma małą przewagę nad rywalami podczas gdy Bullet jest nieco do tyłu. Co więcej, Unforgiven w ponad 22 procentach przypadków bierze udział w pierwszym zabójstwie dla swojego zespołu. Dla Bulleta ta statystyka wynosi jedynie 6%. Natomiast obaj niemal tak samo rzadko padają ofiarami pierwszej krwi.

Jednak w całej rozgrywce to zawodnik devils.one zadaje więcej obrażeń rywalom oraz stanowi aż 28% obrażeń swojej drużyny, podczas gdy Unforgiven odpowiada za 25% obrażeń zadawanych przez Illuminar.

Z kolei wspierający mają niemal identyczny "vision score" na minutę, ale Pyrka stawia dużo więcej wardów. Jednak to Jesiz częściej bierze udział w pierwszej krwi swojego zespołu (16.7% do 6.3%). Co ciekawe obaj panowie niemal równie często oddają pierwszą krew rywalom. Dla Jesiza współczynnik ten wynosi 16.7%, a dla Pyrki 18.8% i są te jedne z najwyższych wyników w lidze.

Statystyki drużynowe

Kontrola smoków, heraldów i Baronów obu drużyn jest na niemal identycznym poziomie. Illuminar Gaming częściej jednak niszczy pierwszą wieżę w grze (61% do 47%), ale przejmuje mniej wież w całej rozgrywce (2.7 do 3.7). Co ciekawe, Illuminar lepiej wypada w statystykach do 15 minuty, ale na przestrzeni całej gry devils.one wyrównuje te różnice i wychodzi nawet trochę na plus jak chodzi o różnicę w złocie i stworach na minutę.

Statystycznie są to dwie zbliżone do siebie drużyny preferujące odmienne style gry. Illuminar Gaming lepiej wygląda w początkowych fazach rozgrywki, a devils.one są mistrzami late game'u. Liczby nie pokazują nam zdecydowanego faworyta, a o wszystim zadecyduje prawdopodobnie lepsza dyspozycja dnia i plan na rozgrywkę.

Zobacz komentarze