ERL: Jak radzą sobie akademie LEC w europejskich ligach regionalnych

Vander Foto: Riot Games

Podobnie jak LEC, ligi regionalne w Europie powoli zbliżają się ku końcowi. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jak radzą sobie zespoły akademii drużyn występujących na co dzień w najlepszej lidze na starym kontynencie.

Kierując się powiedzeniem, że koszula bliższa ciału zaczniemy od Rogue Esports Club, występującego w naszej rodzimej Ultralidze. Jak zapewne wiecie REC na pełnym luzie przeszło przez cały sezon zasadniczy, przegrywając tylko jedno spotkanie. Na wyniki nie miała wpływu nawet zamiana zawodników w trakcie splitu, chociaż zespół bez Oskara "Vandera" Bogdana wyglądał zdecydowanie słabiej. Wspierający jednak powrócił już do składu. Sytuacja w play-offach Rogue jest bardzo dobra. Formacja jest zdecydowanym faworytem w każdym matchupie, a na awans do finału i tym samym EU Masters, ma aż dwie szanse.

Ultraliga play-offy

We Francji występują dwie drużyny akademii: Misfits Premier i Vitality.Bee. Zdecydowanie lepiej prezentują się zawodnicy Misfits, którzy są już pewni miejsca w play-offach. Zajmują oni drugie miejsce w lidze ex aequo z GamerOrigin i ROG Esports. Vitality.Bee natomiast dalej walczą o miejsce w najlepszej piątce. Drużyna ma teraz tylko jeden punkt przewagi nad against All authority, ale gorszy bilans bezpośrednich spotkań. Co ciekawe, w LFL pozostała już tylko jedna kolejka, w której każda drużyna rozegra tylko jedno spotkanie. W przeciwieństwie do polskich rozgrywek ligę francuską zdominowała drużyna LDLC, która z LEC ma niewiele wspólnego.

LFL faza zasadnicza

We Francji play-offy rozgrywane są w znanym z Korei formacie "gauntlet". Oznacza to, że 2 najsłabsze drużyny z TOP 5 zaczynają zmagania w pierwszej rundzie. Zwycięzca przechodzi dalej i mierzy się z drużyną, z trzeciego miejsca.

LFL play-offy

W najpopularniejszej z regionalnych lig - lidze hiszpańskiej, sytuacja wciąż jest niejasna. Żadna z trzech drużyn akademii (Origen BCN, G2 Heretics, Splyce Vipers) nie jest pewna występu w fazie play-off. W ogóle jedynie MAD Lions jest pewne gry w kolejnej fazie sezonu. Jednak zarówno Origen, jak i G2 nie mają powodów do obaw. Oba zespoły zajmują ex aequo drugie miejsce w lidze i patrząc na ich rywali w ostatniej kolejce, nie powinny mieć problemów z awansem do fazy play-off. Splyce Vipers natomiast zawodzi na całej linii. Drużyna zajmuje ósme miejsce w lidze, ma negatywny bilans przeciwko większości zespołów, z którymi rywalizuje o miejsce w TOP 6 i musi wygrać oba spotkania w ostatniej kolejce, by myśleć o play-offach. Jeśli chcecie kibicować którejś z akademii LEC, polecamy Origen BCN, ze względu na polski akcent w drużynie, czyli występującego na midzie Michała "Roisona" Dubiela.

LVP SLO faza zasadnicza

W Hiszpanii play-offy rozgrywane są w znanym wszystkim systemie obowiązującym, chociażby w LCS. Co ciekawe, by zagrać w EU Masters zespoły z LVP muszą albo zając pierwsze miejsce w fazie zasadniczej, albo wygrać play-offy (ewentualnie dojść do finału, jeśli zwycięzca play-offów był także najlepszy w fazie grupowej).

LVP SLO play-offy

W LVP UKLC nie ma klasycznego formatu ligowego. Zamiast tego każdego tygodnia 8 drużyn bierze udział drabince turniejowej. Jeden taki turniej nazywany jest "wieżą". Najlepsza z ośmiu ekip mierzy się w finale ze zwycięzcą zeszłotygodniowych rozgrywek. Za wynik na każdej z "wież" są odpowiednio przyznawane punkty. By zakwalifikować się do play-offów, trzeba zająć miejsce w TOP 4 w klasyfikacji generalnej. Na razie, najlepiej w całej lidze prezentuje się Fnatic Rising, które ma 11 punktów . Na czwartym miejscu z dziewięcioma punktami plasuje się akademia Excel. Do rozegrania pozostały jeszcze 2 "wieże".

LVP UK tabela

Rozgrywki "Premier Tour" to nic innego jak seria turniejów rozgrywających się na terenie Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Do turniejów możne dostać się każdy, dzięki otwartym kwalifikacjom online. Na każdym z czterech turniejów 16 drużyn rywalizowało w zwykłej drabince turniejowej. Mecze rozgrywane były w formacie BO3, a finał BO5. Co ciekawe, SK Gaming Prime nie wygrało ani jednego turnieju, za każdym razem przegrywając w finale, ale jako pierwsza drużyna są pewni miejsca na EU Masters. Natomiast FC Schalke 04 Evolution zajmuje dalekie, siódme miejsce w klasyfikacji generalnej i nie ma szans na awans na EU Masters, ponieważ jedynie dwie drużyny z najwyższym wynikiem punktowym wywalczą awans na turniej.

Premier Tour tabela
Zobacz komentarze