Tencent rozpoczyna program szkolenia sędziów esportowych

Sędzia Foto: Pixabay / Pexels

18 maja Tencent Esports i Unia King Pro League (organizator turniejów w Arena of Valor) nawiązały współpracę z szanghajskim związkiem sportu i szanghajskim związkiem esportu w celu utworzenia programu szkoleniowego dla sędziów esportowych. Projekt został ogłoszony na otwarciu międzynarodowego centrum kulturowego Pudong Changtai.

"Szanghaj ma na celu zostanie 'światowym centrum esportu', więc potrzebuje regulacji i ustandaryzowanej branży. Program szkolenia sędziów to ważny krok w drodze do połączenia esportu i sportów tradycyjnych. To przedsięwzięcie to jednak tylko początek profesjonalizacji esportu. Planujemy wprowadzić wielopoziomowy system rejestracji dla zawodników, trenerów i organizacji podobny do tego w innych sportach." - powiedział Ji Qiao, wicesekretarz szanghajskiego związku sportowego.

W listopadzie zeszłego roku szanghajski związek esportu opublikował wytyczne do rejestracji zawodników. Gracze muszą mieć powyżej 18 lat i mieć podpisany profesjonalny kontrakt z organizacją. W przeciwnym razie nie dostaną rządowych benefitów jako sportowcy z Szanghaju.

Pod koniec ubiegłego roku Riot Games, którego właścicielem jest Tencent, opublikowało rozmowę z Ellis Parker, głównym sędziom w EU LCS (obecnie LEC). Z niej dowiadujemy się, że do głównych zadań arbitrów należy sprawdzenie komunikacji na scenie, przygotowanie sprzętu dla graczy, by zminimalizować czas w trakcie transmisji oraz sprawdzenie niektórych sytuacji w grze takich jak champion select czy kończenie spotkania.

"Każdego dnia mamy trzech sędziów. Oni są moimi oczami i uszami na scenie. Poza przygotowaniem stanowisk dla graczy sprawdzają także, czy wszyscy są gotowi do rozpoczęcia spotkania i w razie złamania regulaminu podczas gry to oni wymierzają kary." - tak o zadaniach sędziów opowiada Parker.

Czego potrzeba, by zostać sędzią? Według British Esports Association w tej pracy niezbędna jest umiejętność komunikacji. To w końcu do sędziów i administratorów należy poinformowanie drużyn, że zostały wyeliminowane. Umiejętność szybkiego i profesjonalnego rozwiązywanie konfliktów również jest niezbędna. Ni obędzie się także bez znajomości regulaminu turnieju, jak również dobrej znajomości zasad samej gry, by wiedzieć, kiedy dochodzi do przewinień.

Zobacz komentarze