Szachy podbijają Twitcha. Już teraz są chętniej oglądane od Overwatcha czy TFT

Szachy
Szachy

Według TwitchTracker i SullyGnome, czyli serwisów analizujących ruch na najpopularniejszej platformie streamingowej, szachy mają teraz większą oglądalność niż kilka czołowych esportowych tytułów - Teamfight Tactics czy Rainbow Six: Siege.

Szachy są prawdziwym fenomenem na Twitchu i na przestrzeni roku, to jeden z najbardziej rozwijających się tytułów na tej platformie. Obecnie TwitchTracker plasuje szachy na 20. miejscu, ze średnią dzienną oglądalnością na poziomie 22-23 tys.

szachy Foto: Twitch

Jak możecie zauważyć na powyższym wykresie, szachy ostatnimi czasy przeżywają prawdziwy peek popularności. Wykres przedstawia oglądalność na Twitch od stycznia 2020 roku, gdzie fioletowa linia to szczyt oglądalności, a czerwona średnia. Nie trzeba być analitykiem, by zauważyć stały wzrost popularności.

Oczywiście przyczyn tego jest kilka. Przede wszystkim to zasługa netflixowego serialu Gambit Królowej z Marcinem Dorocińskim, turnieju PogChamps 3, gdzie oglądaliśmy zmagania popularnych streamerów, a także obecności szachowych mistrzów na Twitch. Arcymistrz Hikaru Nakamury stał się można powiedzieć twarzą szachów wśród sympatyków gier.

TOP20 oglądalności na Twitch Foto: Twitch Tracker

Zobaczymy jak daleko zajdą szachy, bo fenomen tej gry miał się wyczerpać wraz z początkiem nowego roku, a tymczasem szachy cały czas rosną w siłę. Gdzie jest sufit? Czy przeskoczą takie tytuły jak Hearthstone czy nawet FIFA?

Źródło: Materiały własne

Zobacz komentarze