Co do tej pory wiemy o PlayStation5? Nadchodzą duże zmiany!

fabian-albert-ePJUCF48vgo-unsplash
fabian-albert-ePJUCF48vgo-unsplash

Czas na konsole nowej generacji, Sony zdradza pierwsze szczegóły odnośnie do PlayStation 5. Do tej pory dowiedzieliśmy się, że premiera PS5 odbędzie się w 2020 roku a dokładnie pod jego koniec. Największymi z nowości, które ujrzymy to oprócz oczywistych rzeczy jak procesor, karta graficzna oraz dev kit to dodatkowo: nowy pad - Dualshock 5, ray tracing, technologię 8k oraz PSVR.

Dualshock 5 to rewolucja w naszych rękach!

Dualshock 5 zamiast wibracji, które znamy do tej pory zostanie wyposażony haptykę. Co to oznacza? Ma to pozwolić graczom poczuć się częścią wydarzeń z gry, np. poczuć uderzenie o krawężnik prowadząc samochód. Przyniesie to dodatkową przyjemność z rozgrywki. Dualshock 5 oznacza również zmianę w działaniu dotyczasowych przycisków L2 i R2. Zostaną wyposażone w mechanizm spustów impulsowych. Będzie on odzwierciedlał np. wciskanie pedała gazu w grach z wykorzystaniem samochodów. Dualshock 5 będzie również wyposażony w złącze USB typu-C, dzięki czemu naładujemy go bardzo szybko.

PS5 specyfikacja

Specyfikacje konsoli mają sprostać oczekiwaniom użytkowników. W środku zastaniemy nowy 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen. Kartę graficzną AMD przygotowaną specjalnie dla PS5. Wsparcie dla PSVR oraz dysk SSD, który umożliwi dużo szybszą pracę konsoli. PlayStation 5 to też zmiana interfejsu, ma być on bardziej dopasowany i za pomocą rozwiązań sztucznej inteligencji dawać powiadomienia użytkownikowi. PS5 nie zrezygnuje z napędu fizycznego, co oznacza, że oprócz tradycyjnego instalowania gry z płyty będziemy mogli też obejrzeć film w formacie 4K. Konsola poradzi sobie również ze wsteczną kompatybilnością więc bez problemu uruchomimy gry znane z PS4.

Ray tracing

Czym w ogóle jest ray tracing? Jest to śledzenie promieni światła. Opracowany algorytm obsługuje każdy promień osobno i analizuje jego zachowanie. Zderzenia z obiektem, jego przepływ przez elementy przezroczyste i tym podobne. W konsoli PS5 ray tracing ma dotyczyć nie tylko obrazu, ale również dźwięku.

PS5 Dev Kit

Według plotek zapuszczonych przez dziennikarzy Wired konsola będzie wyglądała w zbliżony sposób do wizualizacji, które krążą po sieci. Niektórzy mówią, że najbliżej prawdy jest portal letsgodigital.org prezentujący PS5 tak. 

W co zagramy na PS5?

CD Projekt Red ogłaszając grę Cyberpunk2077 wspominało, że będzie dostosowana do konsol obecnej jak i przyszłej generacji więc to jeden z tytułów którego możemy być pewni. Kolejnym tytułem jest The Last of Us Part 2. Pierwsza część miała premierę tuż przed wyjściem PS4 ukazując się na PS3, twórcy jednak szybko stworzyli grę dopasowaną do realiów nowej konsoli. Możemy się domyślać, że teraz będzie podobnie. Sequel Horizon Zero Dawn to jeden z typów na premierę PS5. Uważa się, że konsola będzie mieć premierę w idealnym czasie dla twórców.

Ile będzie kosztować PS5? 

Według spekulacji cenowych wszystko wskazuje, że standardowy koszt konsoli to 499$. Jeżeli przeliczymy to według obecnego kursu amerykańskiej waluty, okazuje się, że za PS5 będziemy musieli zapłacić około 2 tysiące złotych.

Kiedy premiera PS5? 

Dokładnej daty nie znamy. Sony powiedziało, że orientacyjnie będzie to ostatni kwartał 2020 roku. Biorąc pod uwagę premierę PS4, która w Polsce pojawiła się w tym samym czasie co innych krajach zachodniej Europy, nie powinniśmy spodziewać się opóźnień. Wraz z czasem upływającym do premiery PS5, Sony zamierza publikować kolejne informacje dotyczące konsoli.

Zobacz komentarze