World of Warcraft Classic z premierą w sierpniu

World of Warcraft Classic
World of Warcraft Classic Foto: Materiały prasowe

W listopadzie 2017 roku Blizzard zapowiedział wydanie starej-nowej wersji WoWa, bez jakichkolwiek dodatków, cofającej nas do czasów Vanilii, ale we współczesnej technologii. Przedwczoraj poznaliśmy oficjalną datę premiery.

Gracze pałają dużym sentymentem do podstawowej wersji WoWa. Sporo prywatnych serwerów do dzisiaj obsługuje właśnie tylko „Vanillę”, bez następująych po niej dodatków i rozszerzeń. Weterani WoW już od dawna namawiali Blizzarda do powrotu do „podstawki”, a ich prośby zostały wysłuchane na BlizzConie 2017. Jak już jakiś czas temu informowali deweloperzy, patchem, do jakiego przywrócona zostanie rozgrywka, jest 1.12. Łatka ta była ostatnią dla klasycznego WoWa – następna, numerowana jako 2.0, to już dodatek Burning Crusade. Największą nowością w 1.12 były areny PVP między graczami z różnych rejonów, nieograniczone do jednego realmu, co skracało czas oczekiwania na potyczki. Aktualizacja ta ujrzała światło dzienne w sierpniu 2006 roku. Nieco ponad trzynaście lat później powróci jako WoW Classic.

Zespół pracujący nad tym projektem przyznał w dzienniku deweloperskim, że WoW przez te lata przeżył wiele transformacji i zmian pod kątem programistycznym i technologicznym. Co za tym idzie, działanie wersji 1.12 pozostawiało wiele do życzenia – gra często się crashowała, miała problemy z rozpoznaniem współczesnych kart graficznych i nie była do końca kompatybilna z blizzardowskim systemem logowania. Co nie mniej istotne, nie wspierała także dzisiejszych systemów zabezpieczeń czy anty-cheatów. Dlatego też proces tworzenia WoW: Classic zajmuje tak długo – Blizzard chce „dograć” wszystko na tyle dobrze, aby gracze mogli bez problemu cieszyć się powrotem do Azeroth sprzed dodatków.

Wiele osób twierdzi, że wydanie wersji Classic jest dość sporym ciosem w prywatne serwery, o których wspominaliśmy na wstępie. Ciężko jest oszacować czy czeka nas masowy exodus graczy z tego typu platform, ale bez wątpienia fakt, że Classic będzie darmowy dla wszystkich opłacających abonament w „normalnym” WoWie jest dodatkowym czynnikiem przemawiającym za przerzuceniem się na blizzardową, oficjalną wersję. Premiera WoW: Classic 27 sierpnia tego roku. Od wczoraj abonenci mogą brać udział w beta-testach tytułu.

Zobacz komentarze