Polacy tworzą kontrowersyjną grę! Inwigilacja i walka z terroryzmem na pierwszym planie

FSB Foto: Wikipedia Commons

Czujesz, że wraz z rozwojem technologii służby mają coraz większe uprawnienia? Do takich wniosków dochodzi się, śledząc kulisy powstawania polskiej gry Counter Terrorist Agency. Jako szef agencji wywiadu odpowiadasz za rozpracowywanie szajek przestępczych oraz zapobieganie zamachom terrorystycznym. Podsłuchujesz rozmowy telefoniczne, dokonujesz nalotów i prowadzisz przesłuchania, które często wykraczają poza normy prawa.

Counter Terrorist Agency to mieszanka strategii w czasie rzeczywistym i symulatora. W porównaniu z tym, co robią antyterroryści w CS:GO, ta produkcja wydaje się stać sto poziomów wyżej w kwestii zaawansowania działań. Jako szef międzynarodowej organizacji zwalczającej terroryzm na całym świecie masz mnóstwo środków do dyspozycji. Decydujesz, którego z obywateli będziesz inwigilować, a w końcu kilku z nich neutralizujesz.

W grze testujesz swoją cierpliwość. Musisz ustalić wedle swego sumienia i szczątków zebranych informacji, czy dana osoba bądź wydarzenie jest zagrożeniem. Jeśli zareagujesz zbyt szybko, wystraszysz naocznych świadków, a nieznani jeszcze członkowie szajki przestępczej uciekną. Jednak jeśli zbyt długo zwlekasz, ryzykujesz życie setek obywateli.

Counter Terrorist Agency Foto: Steam

Inwigilacja przebiega na różne sposoby. Możesz podsłuchiwać realistyczne rozmowy telefoniczne i decydować, którą osobę nadal będziesz śledzić. Warto przy tym pamiętać, że każdy człowiek jest uznawany za niewinnego do czasu, aż udowodni się mu popełnienie przestępstwa. Lepiej zatem, aby podsłuch nie wyszedł na światło dzienne. Poza tym gra oferuje czytanie i analizowanie prywatnych rozmów, SMS-ów, maili czy czatów online. Na podstawie słów kluczowych i kontekstu ustalasz, czy podejmiesz działanie.

Im większymi zasobami dysponujesz, tym bardziej możesz się zaangażować w ratowanie świata przed widmem terroryzmu. Twoje pole do popisu zależy od liczby funkcjonariuszy i wyposażenia, np. dronów. Im więcej akcji zakończysz pomyślnie, tym większe zasoby pozyskasz. Counter Terrorist Agency umożliwia także ulepszanie członków wywiadu i grupy interwencyjnej w zamian za punkty doświadczenia. Dodatkowo w trakcie gry odblokujesz nowe umiejętności użytkowe, które sprawią, że będziesz działać jeszcze bardziej efektywnie.

Dzięki zebranym informacjom jesteś w stanie łączyć kropki i budujesz siatkę połączeń między członkami organizacji przestępczych, których następnie musisz zneutralizować. Rzucisz się na samotnego wilka czy może na całe stado? Rozprawienie się z jednym złoczyńcą może nie wystarczyć do zakończenia sprawy. W trakcie analizy tej siatki odpowiesz sobie na kilka pytań: Kto pierwszy uderzy? Kto jest zwykłym ulicznym rzezimieszkiem, a kto poważnym przestępcą? W Counter Terrorist Agency decyzja należy wyłącznie do ciebie.

Gdy nadchodzi właściwy czas, przejmujesz inicjatywę. Wybierasz odpowiednio dostosowane do sytuacji środki i wkraczasz do akcji, gdzie możesz aresztować bądź nawet zabić podejrzanego. Gra daje do dyspozycji funkcjonariuszy policji, antyterrorystów i drony. Kiedy już zdecydujesz się na zakucie danej osoby w kajdanki, musisz ją przesłuchać za zamkniętymi drzwiami, aby uzyskać potrzebne informacje. Możesz również przekroczyć czerwoną linię i pozwolić sobie na działania, które wykraczają poza regulaminowe przesłuchanie.

Jako głowa agencji podejmujesz decyzje moralne. Czasem musisz kogoś poświęcić dla wyższego celu, np. zapobiegnięcia poważnemu atakowi terrorystycznemu. W Counter Terrorist Agency często znajdziesz się w sytuacji między młotem a kowadłem, gdzie żadne rozwiązanie nie jest w stu procentach właściwe. Twórcy informują, że decyzje będą trudne do podjęcia, a działanie szybkie i zdecydowane, ponieważ "terroryzm nigdy nie śpi".

Wydawcą gry jest polskie PlayWay, które w 2017 roku opublikowało tytuł w podobnej tematyce pod nazwą 911 Operator. Na platformie Steam na podstawie 4 tysięcy opinii zyskał on notę 9/10. Gra polegała w dużym skrócie na wcieleniu się w rolę operatora numeru ratunkowego i rozwiązywaniu trudnych zadań poprzez udzielanie instrukcji oraz zarządzanie jednostkami policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Counter Terrorist Agency jest zatem 911 Operator do kwadratu.

Twórcy, czyli WarSaw Games, zdają się nie ukrywać swojej opinii o świecie: – Odkrywaj Kalifat na całym świecie. Walcz ze skrajnym prawicowym terroryzmem w Stanach Zjednoczonych i Europie. Poznaj ukrytą prawdę o niebezpiecznych kultach planujących przejęcie władzy nad światem – czytamy w opisie gry na Kickstarterze. PlayWay dodało tam także notkę o sobie: – Jakiś czas temu zdecydowaliśmy się opuścić nasze wygodne prace i pojawiliśmy tu, żeby robić gry. W skrócie jesteśmy grupą przyjaciół z doświadczeniem w branżach gamingu i muzyki. Niektórzy z nas pracowali jako producenci gier na prehistorycznych silnikach w czasie, kiedy inni otrzymywali złote płyty w świecie muzyki. Jednakże wszyscy pracowaliśmy nad grami na PC-ta, Xboxa, Switcha, IOS-a, Androida itd. Jesteśmy naprawdę fajni i wiemy, czym jest deadline – informuje producent na Kickstarterze.

Tam producent PlayWay informuje, iż po zebraniu 10 tysięcy dolarów do Counter Terrorist Agency zostaną dodane 3 typy organizacji terrorystycznych, 9 typów akcji podejmowanych przez gracza, 40 realistycznych rozmów, ponad 100 konwersacji do przeczytania i analizy, 20 specjalnych wydarzeń i scenariuszy oraz 30 większych miast. W miarę wzrostu pozyskanej sumy twórcy rozszerzą powyższe elementy, a także przeniosą swoją grę na urządzenia mobilne, Nintendo Switch, PS4, Xboxa czy VR. Counter Terrorist Agency jest aktualnie ukończone w 50%, a jego premiera planowana jest na ostatni kwartał obecnego roku.

Źródło: Kickstarter

Tematy

gry

Zobacz komentarze