Sprzęt nie tylko do grania. Najwięksi producenci mają na uwadze potrzeby esportowców

OMEN X 2S Laptop 2 Foto: Materiały prasowe

Rosnąca popularność esportu sprawiła, że potrzeby graczy mają na uwadze także najwięksi producenci sprzętu komputerowego. I chodzi już nie tylko o wydajne pecety, ale także peryferia, plecaki, a nawet meble.

Średnia wieku osób, które w Polsce określają siebie mianem „gracz”, przekracza 25 lat. Według badań przeprowadzonych ostatnio przez Norstat Polska na zlecenie firm Lenovo oraz Intel aż 58 procent graczy to osoby mające 25-44 lata, do tego większość ma wykształcenie wyższe i pracuje. Choć dla wielu osób postronnych może się to wydawać dziwne, gracze to nie dzieci, które zadowolą się czymkolwiek, co ładnie wygląda i ma dużo diod. Podobnie jest w przypadku zainteresowania esportem – według raportu firmy HP, ponad 50 procent interesujących się tym tematem ma powyżej 25 lat. W dodatku to wcale nie nisza: nawet jeśli ograniczymy się wyłącznie do naszego kraju, mówimy o ponad milionie osób!

Dlatego nie powinno dziwić, że oferta firm technologicznych skierowana do fanów gier i esportu jest nie tylko niezwykle bogata, ale także wprowadzana na rynek specjalnie z myślą o nich. Wiadomo, w walce o zwycięstwo liczy się każdy szczegół i każdy fps więcej. Stąd na przykład komputery dla graczy były zazwyczaj dużo większe niż sprzęt biurowy, bo wydajne komponenty wymagają dobrego chłodzenia. Z czasem jednak technologię udoskonalono i obecnie notebooki czy desktopy gamingowe mogą być już nie tylko ciche, ale także małe i lekkie. I coraz częściej nie trzeba do tego dodawać „jak na sprzęt, który musi bezproblemowo znieść kilkugodzinną pracę na najwyższych obrotach, a nie tylko modnie wyglądać położony na stoliku w kawiarni”, bo w sklepach dostępne są już ultrabooki, które bez problemu dadzą sobie radę w dowolnych tytułach esportowych, a ważą poniżej dwóch kilogramów.

Ale sam notebook czy desktop to jeszcze nie wszystko. Na wyniki wpływ mają także myszy i klawiatury. Warto przy tym pamiętać, że to właśnie z myślą o graczach na rynek powróciły zapewniające szybsze działanie i niezrównaną trwałość klawiatury mechaniczne. Ba, dostępne są już nawet pierwsze modele z przełącznikami optycznymi, które są jeszcze trwalsze i zapewniają jeszcze niższe opóźnienia. Podobne rozwiązania pojawiły się już również w myszkach. Do tego to właśnie głównie z myślą o graczach doskonalono systemy łączności bezprzewodowej, dzięki czemu obecnie, jeśli ktoś ma alergię na pałętające się po biurku kable, bez problemu znajdzie modele, które są ich pozbawione, a mimo to działają równie pewnie i równie szybko, co przewodowe. Nie trzeba się też już martwić o częste ładowanie – nawet najlepsze modele dla zawodowców bez problemu wytrzymają przynajmniej dzień intensywnego użytkowania, a w razie potrzeby bez problemu będą działały podłączone kablem, podczas ładowania akumulatora. Warto również pamiętać o podkładce pod mysz. Obecnie to już wprawdzie niemal wyłącznie kwestia gustu, bo sensory w myszach są już tak dobre, że działają pewnie niemal na każdej powierzchni, byle tylko nie była zbyt błyszcząca, ale dobre modele mogą nie tylko ładnie wyglądać, ale również przedłużają żywotność myszy – i blatów biurek.

HP Pavilion Mouse 200. Foto: Materiały prasowe

Gracze przyczynili się również do rozwoju monitorów. W warunkach biurowych opóźnienia nie mają większego znaczenia, podobnie jak częstotliwość odświeżania. W dynamicznych strzelankach to jednak być albo nie być! Dlatego w przypadku esportu rozsądne minimum to matryca o odświeżaniu 144 Hz i czasie reakcji 1 ms, choć dla najbardziej wymagających są także dostępne modele 240 Hz czy nawet 300 Hz. Rozdzielczość nie gra w takim przypadku aż tak dużej roli, do esportu wystarczy zwykłe Full HD. Ba, niższa rozdzielczość ułatwia uzyskanie dużej płynności, a to ona jest w dynamicznych grach najważniejsza. Jeśli komputer ma jednak służyć także do pracy, warto zainwestować w model o rozdzielczości QHD. Dobrze też zwrócić uwagę na zgodność ze standardem G-Sync lub FreeSync, dzięki czemu obraz będzie płynny także przy niższej (niż natywna dla danej matrycy) liczbie fpsów.

Kolejne bardzo ważne akcesorium, to słuchawki. Brak kabla czy zgodność z systemami dźwięku przestrzennego (Dolby, DTS czy THX) to w zasadzie kwestia gustu, bo trójwymiarowe audio zapewnia także sam system operacyjny oraz gry, zaś bezprzewodowość nie dla każdego ma znaczenie. Większym problemem był fakt, że podczas dłuższych sesji słuchawki potrafiły nieźle zagrzać uszy… Był, bo w tym roku HP wprowadziło na rynek pierwszy model z aktywnym (a przy tym bezgłośnym, bo nie ma części mechanicznych) chłodzeniem. Jeśli nie siedzisz na co dzień w klimatyzowanym pomieszczeniu – super sprawa! Przyda się zresztą także w zimie, bo zewnętrzne części muszli lekko się od tego wszystkiego nagrzewają.

OMEN Mindframe Prime Headset. Foto: Materiały prasowe

Jeśli grasz na notebooku, a do tego zdarza ci się go przenosić, warto także zainwestować w porządny plecak. Nie chodzi wyłącznie o wygląd, bo to akurat kwestia indywidualna. Ważniejszy jest fakt, że modele dla graczy nie tylko bez problemu pomieszczą nawet laptopy z matrycami 17”, ale także będą je chroniły w razie upadku. Można być też pewnym, że wewnątrz znajdzie się także miejsce na niezbędne akcesoria, a i ergonomia będzie stała na najwyższym poziomie, bo to w końcu zazwyczaj sprzęt premium.

Ostatnia kategoria, o której wspomnimy, to fotele. Jeśli przed komputerem spędzasz wiele czasu, warto zadbać o ergonomię. Modele dla graczy należą do najlepszych w swoich przedziałach cenowych, bazują bowiem zazwyczaj na sprawdzonych rozwiązaniach znanych zarówno ze sportów motorowych (kształt siedziska) jak i mebli biurowych (mechanizmy regulacji wysokości, ustawienia podłokietników i wychylania się). I choć najlepsze modele ciężko uznać za tanie, kręgosłup ma się jeden – a porządne siedzisko to w końcu inwestycja na lata.

OMEN Transceptor 17.3'' Duffel Bag. Foto: Materiały prasowe

Oczywiście na tym temat „sprzętu dla graczy” wcale się nie kończy. Jest przecież jeszcze cała olbrzymia kategoria mniej lub bardziej gamingowych komponentów czy gadżety związanych z RGB. Opisaliśmy jednak rzeczy naszym zdaniem najważniejsze, przy okazji podając dlaczego, co ułatwi ci skompletowanie wyposażenia własnego kącika gier. A jeśli trzeba, także pracy, bo wybór jest teraz tak duży, że każdy znajdzie sprzęt dla siebie.

Wszystkie artykuły dotyczące akcji znajdziesz na lepsiwgrze.esportmania.pl

Partnerem Strategicznym akcji #lepsiwgrze jest G2A. Foto: Materiały prasowe
Zobacz komentarze