Minecraft: Poradnik jak stworzyć własną mapę

Minecraft Foto: Pixabay

Minecraft może nadal kojarzyć się niektórym z latami młodości, czy też nastoletnimi przygodami. Gra jest jednym z największych fenomenów w historii branży i po dziś dzień cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród młodszych, jak i starszych odbiorców. W Minecraft możemy zbudować niemal wszystko, lecz nie możemy zapominać o podstawach. Przedstawiamy poradnik, w którym pokażemy jak zbudować dom i zrobić własną mapę.

Minecraft: Jak stworzyć własną mapę?

Co ciekawe, jest to bardzo niejednoznaczne zagadnienie. Pierwszym rodzajem mapy w Minecraft jest świat, na którym gramy. By go stworzyć wystarczy uruchomić grę, a następnie kliknąć wybór rozgrywka jednoosobowa. Następnie wybieramy odpowiadające nam ustawienia i klikamy "wygeneruj nowy świat". Musimy chwilę poczekać, aż mapa się wygeneruje i możemy zająć się grą.

Kolejny typ mapy to narzędzie do kartografii dostępne w Minecraft. Aby ją wytworzyć potrzebujemy ośmiu kartek papieru oraz kompasu. Układamy kompas w środku, a kartki wkładamy wokół niego. Wystarczy już teraz tylko wyciągnąć mapę i włożyć do naszego ekwipunku.

Aby użyć takiej mapy musimy przypisać ją do menu szybkiego wyboru i kliknąć odpowiadający jej klawisz. Klikamy prawy przycisk myszy i na naszej mapie zaczynają pojawiać się nowe obszary. Aby mapa w Minecraft się aktualizowała musimy mieć ją ciągle w ręce i zwiedzać z nią świat.

Mapa w Minecraft początkowo pokazuje nam niewielki obszar wokół nas, biały punkt (oznaczający naszą obecną lokalizację) oraz brązowe linie, które mogą sygnalizować obecność wioski na zaznaczonym obszarze. Aby jednak zwiększyć obszar, który pokazuje nasza mapa musimy ponownie udać się do stołu rzemieślniczego i użyć ośmiu kartek papieru, a mapę (tak jak wcześniej kompas) włożyć do środka. Sprawi to, że nasza mapa będzie wyższego poziomu. Każdy następny poziom naszej mapy da nam możliwość podziwiania na niej coraz większych połaci terenu (maksymalny jest czwarty poziom mapy).

Ważne też, żeby odróżniać mapę lokalizacyjną od nielokalizacyjnej. Mapa lokalizacyjna w Minecraft to ta, którą opisaliśmy powyżej. Ta nielokalizacyjna jest natomiast zwykłym przedmiotem, którego nie możemy używać. Tworzy się ją tak jak mapę lokalizacyjną, jednak zamiast kompasu musimy do środka włożyć dziewiątą kartkę papieru.

WAŻNE! Jeśli nie widzimy naszej mapy, należy sprawdzić w ustawieniach Wideo, czy mamy włączoną opcję pokazywania ręki bohatera.

Minecraft: Jak zbudować dom?

Jak zbudować dom w Minecraft? Wydawałoby się, że nic prostszego. Jednak nie dajcie się zmylić, bo dom domowi nie równy. Żeby trochę ułatwić proces budowania domu podzielmy go sobie na kilka etapów.

1. Wybór lokalizacji

Na początek musimy wybrać, gdzie w świecie Minecraft chcemy zlokalizować naszą posiadłość. Z doświadczenia autora tekstu wiadomo, że dużo osób upodobało sobie mieszkanie w jaskiniach i górach. Minecraft daje nam ogrom możliwości: możemy zbudować dom w skale, na drzewie, pod wodą, a nawet w głębi ziemi. Tylko od nas zależy jak będzie wyglądało nasze sąsiedztwo i gdzie zdecydujemy się osiedlić.

2. Dobranie odpowiednich materiałów

Jeśli gramy w Minecraft w trybie przetrwania, to budowa domu może wcale nie okazać się takim łatwym zadaniem. Musimy sami zaopatrzyć się w potrzebne surowce, więc nasz pierwszy dom będzie prawdopodobnie z drewna lub kamienia. Z biegiem czasu możemy jednak modyfikować nasze domostwo i zdobywać wszelkie dostępne w świecie gry surowce, by ozdabiać i upiększać naszą posesję.

Łatwiej będzie graczom bawiącym się na trybie "creative". Mają oni dostęp do wszystkich materiałów w grze w nieograniczonej ilości. Minecraft oferuje nam ogrom surowców, zatem to z czego zbudujemy nasz dom będzie zależało od naszego upodobania. Możemy mieszkać w bunkrze, szklarni, czy nawet chacie ze złota, jednak dla bardziej klasycznych budowniczych znajdzie się też wiele rodzajów drewna, kamienia oraz ciekawych dekoracji.

3. Kształt domu i rozkład pomieszczeń

W Minecraft możemy zbudować nasz własny dom wedle uznania, jednak najczęściej gracze zostają przy klasycznych kompozycjach. Dwupiętrowa willa z balkonem, wieża z ogromnym tarasem, czy może malutka klitka z potężną piwnicą? To ty jesteś konstruktorem, architektem i budowniczym!

4. Dekoracja wnętrza

Zbudowanie domu w Minecraft to połowa sukcesu. Drugą połową jest tchnięcie w niego duszy, abyśmy mogli się czuć w nim jak w prawdziwym domu. Dekorowanie wnętrza naszego domu to raj dla perfekcjonistów i piekło dla niecierpliwych. Minecraft oferuje nam jednak ogrom możliwości i zarządzanie przestrzenią w domu leży tylko i wyłącznie w naszych rękach.

Zobacz komentarze