Kto ogląda streamy w Polsce? Ile lat mają widzowie?

Twitch
Twitch Foto: Twitch

Streaming i esport są ze sobą nierozerwalnie związane. Transmisje z największych i najważniejszych turniejów nadawane są właśnie na portalach stremamingowych, a sami zawodnicy także często prowadzą swoje indywidualne kanały. Jednak oprócz profesjonalnych graczy na Twitchu czy YouTubie mamy też twórców, którzy z zawodowym graniem nie mają nic wspólnego, ale oni również ściągają przed ekrany tysiące fanów. Dlatego badanie rynku streamingowego jest niezwykle ważne. Pokazuje nam ono pewne zależności, jak na przykład to, kto tak naprawdę ogląda streamy.

Na polskim rynku w tej kwestii możemy liczyć na portal streamerzy.pl, który ostatnio opublikował raport za 2020 rok. Z niego dowiecie się kim są najpopularniejsi streamerzy, dowiecie się ile mają widzów, jak często streamują i kto ogląda ich transmisje.

Nie trudno się domyślić, w zdecydowanej większości na Twitchu przesiadują osoby młode. Aż 79% (!!!) ankietowanych znajduje się w przedziale wiekowym 14-25 lat, z czego najliczniejszą grupą są osoby do 17 roku życia (30,8%).

Co ciekawe, według raportu im starsza jest osoba, tym mniejsze szanse na to, że aktywnie bierze ona udział w rozmowach na czacie, a także spada prawdopodobieństwo wejścia w interakcję z reklamą w trakcie transmisji.

Wiek widzów polskiego Twitcha Foto: streamerzy.pl

Interesujące jest również to, że zdecydowanie najwięcej widzów ma wykształcenie średnie niepełne. Jest to aż 29.3% respondentów. Jeśli do tej grupy doliczymy widzów z wykształceniem zawodowym i średnim (czyli osoby po maturze) da nam to nieco ponad połowę wszystkich widzów (51.5%). Co więcej, zarobki 64.5% ankietowanych nie przekraczają 1.5 tys. złotych miesięcznie, a zdecydowana większość widzów (87.8%) to mężczyźni.

Zarobki widzów streamów 2020 rok Foto: streamerzy.pl
Zobacz komentarze