GTA 5: Jak zwiększyć i poprawić płynność gry?

GTA 5 Foto: Rockstar Games

GTA 5 jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie. Mimo swojego wieku (gra wydana w 2013 roku) wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród graczy, a także generuje spore przychody twórcom z Rockstar. Jednak nie jest to nic dziwnego. W grze cały czas pojawia się nowy content, a tryb online spopularyzowały serwery roleplayowe. Obecnie GTA 5 odpali większość nowszych komputerów, ale nie jest to saper, który pójdzie na każdym sprzęcie. Dlatego podpowiadamy jak zwiększyć FPS i poprawić płynność gry.

Jak grać w GTA 5 nie spełniając minimalnych wymagań sprzętowych?

Okazuje się, że jest to możliwe. Poprzez modyfikację plików gry możecie zmienić ustawienia niedostępne w menu gry. Dzięki temu da się odpalić grę na komputerach, które nie spełniają wymagań minimalnych.

Jak się okazało, jeśli zupełnie nie zależy wam na wyglądzie gry, możecie zmasakrować jej ustawienia graficzne, dzięki czemu pójdzie ona na sprzęcie poniżej wymagań minimalnych.

Wymagania minimalne GTA 5:

  • procesor Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz / AMD Phenom 9850 2.5 GHz;
  • pamięć RAM: 4;
  • karta graficzna: NVIDIA 9800 GT 1 GB / AMD HD 4870 1 GB;
  • wolne miejsce na dysku twardym: 65 GB;
  • karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX 10;
  • system operacyjny: Windows Vista / Windows 7 SP1 / Windows 8 / Windows 8.1 64-Bit / Windows 10

Co zrobić żeby zwiększyć FPS i poprawić wydajność gry?

MSAA kontra FXAA

Antyaliasing to technika wygładzania krawędzi. Opcja FXAA jest lepsza, ale też bardziej wymagająca sprzętowo. Dlatego jeśli zmienicie ją na MSAA powinniście zobaczyć wzrost FPS. Jeśli to nie spełnia oczekiwań można jeszcze obniżyć jakość efektów takich jak rozmycie ostrości czy głębię obrazu.

Synchronizacja pionowa

Jak się rozglądasz i nie zauważasz zmiany w ostrości obrazu znaczy, że masz włączoną synchronizację pionową. Jej wyłączenie sprawi, że podczas rozglądania sie obraz będzie się trochę rozmywał. Poprawi to jednak wydajność gry i zwiększy FPS.

Jakość trawy

Jak głupio by to nie brzmiało, jakość trawy bardzo mocno wpływa na ilość FPS, zwłaszcza poza obszarami miasta. Obniżenie tej opcji może sporo pomóc.

Gęstość zaludnienia

NPC wymagają więcej od komputera. Jeśli ograniczysz ich ilość i zmniejszysz zróżnicowanie może będziesz się czuł, jak w nieco wymarłej metropolii klonów, ale za to zyskasz więcej klatek i poprawisz wydajność gry.

Jakość tekstur i cieni

Tak zwany - klasyk. Jeśli pracujecie na słabszym sprzęcie już od jakiegoś czasu i macie minimum pojęcia o tym, co wpływa na wydajność podczas gry to na pewno już zmienialiście ustawienia tekstur i cieni. Obniżenie ich jakości (i ilości w przypadku cieni) powinno poprawić wasz wynik FPS podczas rozgrywki.

Wszystko na jednym dysku

Do odpalenia GTA potrzebujesz Rockstar Social Club. Upewnij się, że jest on na tym samym dysku co gra. Dzięki temu usprawnisz "komunikację" między nimi, co powinno poprawić wydajność.

Nie dodawaj swojej muzyki

Jeśli już dodałeś swoją muzykę do GTA 5, a masz problemy z wydajnością, warto ją usunąć. Wejdź w Dokumenty -> Rockstar Games -> GTA V -> User music i usuń wszystkie dodane utwory. Potem odpal grę i wyłącz opcję skanowania w poszukiwaniu nowej muzyki.

Zobacz komentarze