Grarantanna czyli jak Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do pozostania w domach

Minecraft Foto: Kevin Jarrett / Flickr

W związku z panującą epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 decyzją premiera Mateusza Morawieckiego zamknięte zostały m.in. szkoły. Początkowo zamknięcie placówek oświatowych miało potrwać do 25 marca, jednak w ostatnich dniach zostało przedłużone aż do 15 kwietnia. Tak długa przerwa oznacza na pewno większą ilość wolnego czasu dla uczniów. Polskie władze, podobnie jak wiele innych organizacji czy celebrytów zachęca do pozostania w domach. Aby wypełnić trochę czasu uczniom, Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło inicjatywę o nazwie „Grarantanna”.

Serwer Minecraft

Graczy na pewno najbardziej zainteresuje serwer Minecraft. Udział wziąć może każdy, wystarczy jedynie wypełnić stosowny formularz. Po tym zapisani otrzymują działkę 60 × 60 i zaczynają swoje działania w trybie kreatywnym, co oznacza, że mają nielimitowaną ilość wszystkich materiałów. Jedynym ograniczeniem dla każdego jest własna wyobraźnia. Dla najciekawszych prac zostały przygotowane nagrody, a całą rozgrywkę można oglądać na żywo.

Zachęta do nauki

Ministerstwo Cyfryzacji, mimo wszystko przypomina, że czas wolny od zajęć w szkole nie jest czasem wolnym od nauki. Z tego też powodu zostały przygotowane, np. quizy historyczne, zagadki matematyczne, językowe, logiczne i inne gry naukowe. Uczniom została zaproponowana również akcja #edukatywni, w której wygrać można ciekawe nagrody. Cała idea polega na prowadzeniu lekcji z danego przedmiotu, przekazywaniu swojej wiedzy podczas własnej transmisji na żywo na Facebooku.

Webinaria

Czym są webinaria? Są to prowadzone na żywo wykłady. Taka forma nauki została również zaproponowana przez rząd. Dla chętnych przygotowane zostały dwie formy wykładów: „Prezentacja na 6!” oraz „Rób Gry Wideo”. W trakcie pierwszych zaprezentowane zostaną narzędzia do tworzenia prezentacji, Prezi oraz Canva. „Rób Gry Wideo” dotyczą, jak sama nazwa wskazuje tworzenia gier. Webinaria podzielone zostały na dwie ścieżki: „Unity” oraz „Projektowanie gier” i są prowadzone przez sześć dni. Jest to na pewno nie lada gratka dla osób zainteresowanych tworzeniem gier!

Game Jam Online

W trakcie webinariów możemy nauczyć się podstaw tworzenia gier wideo, ale dla tych bardziej zaawansowanych Ministerstwo Cyfryzacji również coś przygotowało. Game Jam Online to pięć dni (dokładnie 120 godzin), w ciągu których drużyny będą musiały przygotować grę. Tematem przewodnim jest hasło: przysłowia. Podobnie jak w przypadku #edukatywni czy serwera Minecraft tutaj też dla najlepszych ekip zostały przygotowane nagrody.

Jak widać, Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało kilka atrakcji dla uczniów pozostających w domach, a sam projekt „Grarantanna” na pewno jest ciekawą inicjatywą. My również apelujemy, abyście nie opuszczali domów, jeżeli nie macie takiej konieczności, poświęćcie ten czas na naukę i esport!

Zobacz komentarze