Manchester United pozwał twórców Football Managera. Ostry spór w sądzie

Old Trafford - stadion Manchesteru United Foto: Wikimedia

Manchester United pozwał twórców i wydawcę Football Managera. Sprawa może być precedensowa.

Słynny klub piłkarski postanowił wejść na ścieżkę sądową z SEGA i Sports Interactive. Klub twierdzi, że obie firmy naruszyły znak towarowy, nie używając oficjalnego herbu Manchesteru United. Zamiast tego użyto uproszczone logo w biało-czerwone pasy. Angielski klub twierdzi, że pozbawia to właściciela praw do licencjonowania herbu klubu.

Sega i SI uważają jednak, że użycie nazwy klubu jest uzasadnionym odniesieniem do drużyny piłkarskiej i jest używane bez żadnych zastrzeżeń w Football Managerze (a wcześniej Championship Managerze) od 1992 roku. Firmy oskarżyły Manchester United o "zwalczanie legalnej konkurencji w dziedzinie gier wideo poprzez uniemożliwienie korzystania z nazwy drużyny piłkarskiej w takich grach".

SEGA i SI oświadczyły jednak, że "powód zgodził się na użycie przez pozwanych nazwy drużyny piłkarskiej Manchester United w grze Football Manager i nie może teraz narzekać na takie użycie". Ponadto, zwrócono uwagę, że gra cieszyła się dobrą opinią wśród włodarzy, a także zawodników w klubie. Poza tym personel Manchesteru United nie raz prosił SI o dostęp do bazy danych Football Managera w celach scoutingowych.

Co ciekawe, według prawników klubu, twórca gry umożliwiał i zachęcał również graczy do ściągania modyfikacji, które miały dodawać brakujące herby do gry, omijając tym samym prawa licencyjne.

Jedno jest pewne, sprawa ta może stworzyć precedens, który w dłuższym czasie może doprowadzić do fali roszczeń ze strony klubów piłkarskich. Na ten moment, sędzia postanowił odroczyć termin posiedzenia.

Zobacz komentarze