FM 2021: Jak zacząć grać? Najlepsze kluby na start

FM2021 Foto: Materiały prasowe

Zaczęcie gry i wybór klubu bywają dla wielu istną katorgą. Niezliczone pytania, o to czy poziom trudności będzie odpowiedni lub czy zarząd nie będzie skąpił na transfery, trapią każdego gracza. Poniżej przedstawimy kluby, które według nas najlepiej wybrać na start.

Najlepsze kluby dla początkujących graczy

Początki Football Manager nie należą do łatwych. Dziesiątki taktyk, decyzji oraz dostępnych w grze opcji mogą z łatwością zniechęcić początkującego gracza. Dlatego właśnie najlepszym klubem na start będzie topowa ekipa z jednej z pięciu czołowych europejskich lig. Granie Bayernem, Juventusem czy na przykład Liverpoolem jest idealne dla początkującego gracza. Nie musi się on martwić o jakość swojego składu, może eksperymentować z różnymi taktykami, a sytuacja finansowa tych gigantów pozwala na ściągnięcie do klubu wymarzonych zawodników. Po kilku sezonach za sterami takiej ekipy łatwo nauczyć się podstaw gry, a gdy stwierdzimy, że gra nam się już za łatwo, możemy poszukać nowego, trudniejszego wyzwania.

Najlepsze kluby dla zaawansowanych graczy

Jeśli macie za sobą już kilkadziesiąt godzin w Football Managerze i nudzi was granie europejskimi gigantami, to znaczy, że nie jesteście już początkującymi. Wtedy ciekawym wyzwaniem może okazać się jakiś klub ze środka tabeli w jednej z top5 europejskich lig. Naszym celem będzie walka o awans do europejskich pucharów, a z biegiem czasu sięgnięcie po mistrzostwo kraju. Najciekawszymi w tej kategorii wydają się być Everton oraz Wolves w Anglii, włoska Atalanta, niemiecki Bayer Leverkusen, czy też któryś z hiszpańskich „średniaków”. Inną interesującą opcją dla zaawansowanych graczy jest wybór klubu spoza top5 lig. Może to być holenderski Ajax, rosyjskie CSKA Moskwa, czy też turecka Galatasaray. Są to kluby, które bez większych problemów zdominują krajowe podwórko, natomiast wyzwaniem będzie poprowadzenie ich do sukcesów na arenie międzynarodowej.

Najlepsze kluby dla graczy szukających wyzwania

Tak zwani „FM’owi wyjadacze”, którzy z grą spędzili już setki, a nawet tysiące godzin, na pewno sięgnęli po nową odsłonę serii. Po zdobyciu dziesiątek trofeów w wielu różnych ligach Europy, szukanie nowych wyzwań może być uciążliwe. Na szczęście Football Manager 2021 oferuje ponad 100 różnych lig rozdzielonych na 52 kraje na całym świecie. Najlepszymi klubami dla takich graczy będą paradoksalnie te najsłabsze. Osoba szukająca wyzwania w nowym FM’ie może spróbować klasycznej wędrówki z piątej ligi angielskiej aż do samego Premier League, odwiedzić słoneczną Amerykę i zapoznać się z ciekawym systemem, który oferuje liga MLS, lub też wybrać jeszcze bardziej egzotyczne klimaty takie jak druga liga malezyjska albo pierwsza liga RPA.

Jak zatem zacząć grać?

Odpowiedź może i banalna, ale bardzo trafna – jak najszybciej. Nie ma na co czekać i zadręczać się pytaniami czy ta konkretna drużyna będzie odpowiadała naszym wymaganiom, czy też nie. Najlepsze kluby na start to takie, które dobrze odpowiadają naszym umiejętnościom. Pozostaje nam więc spróbować swoich sił i wtedy ocenić, czy dany klub jest dla nas odpowiedni.

Zobacz komentarze