eEURO 2020 będzie pierwszym testem reprezentacji Polski PZPN w eFutbolu

Logo drużyn PZPN w eFutbolu
Logo drużyn PZPN w eFutbolu Foto: PZPN

Polski Związek Piłki Nożnej jest już gotowy do przeprowadzenia eliminacji do kadry Polski w ePES i FIFA 20. Drużyny narodowe w oba tytuły już wkrótce rozpoczną zmagania w odpowiednio w UEFA eEURO 2020 oraz FIFA eNations Cup. Jako pierwsyz zostanie wyłoniony skład w ePES, do którego eliminacje ruszą w październiku.

Po lipcowym tweecie prezesa Bońka, który zapowiadał utworzenie reprezentacji, w środowisku wrzało. Kilka miesięcy wcześniej prezes PZPN pytany o esport i gry komputerowe odpowiadał, że to patologia. Jednak utworzenie nie jednej, a dwóch drużyn esportowych przez PZPN sugeruje, że ktoś zmienił zdanie.

– Polski Związek Piłki Nożnej docenia potencjał eFutbolu, traktując go jako nowy element wspierający rozwój piłki nożnej i utrzymujący zainteresowanie tą dyscypliną. W gry z serii FIFA oraz PES grają codziennie tysiące młodych ludzi w Polsce i chcemy, aby oni również dołączyli do społeczności piłkarskiej w naszym kraju. Jest to nowy rodzaj konsumowania piłki nożnej i chcemy się w niego jako federacja mocno zaangażować – opowiada Maciej Sawicki, Sekretarz Generalny PZPN.

Najpierw eEURO 2020

UEFA eEURO 2020 to pierwsze efutbolowe mistrzostwa Europy, w ramach których do rywalizacji przystąpią przedstawiciele wszystkich europejskich federacji piłkarskich. Turniej eEURO będzie największą jak dotąd imprezą esportową dla reprezentacji narodowych. Rozgrywki będą odbywały się w oparciu o rywalizację w eFootball PES 2020 od KONAMI, a celem każdej reprezentacji będzie zakwalifikowanie się na turniej finałowy w Londynie, który odbędzie się w na stadionie Wembley na początku lipca 2020 roku.

Drugi krok - FIFA

Rozgrywki FIFA eNations Cup są oficjalnym turniejem w ramach globalnego cyklu FIFA 20 Global Series. Rozgrywane w trybie FIFA Ultimate Team będą składały się z trzech faz: części eliminacyjnej online (kwiecień 2020 roku), otwartej dla wszystkich światowych federacji piłkarskich oraz finałów stacjonarnych w maju 2020 roku. Etap eliminacji do FIFA eNations Cup zostanie poprzedzony krajowymi kwalifikacjami.

– Oprócz uczestnictwa we wskazanych powyżej rozgrywkach, Polski Związek Piłki Nożnej planuje rywalizację w meczach towarzyskich oraz organizację własnych formatów turniejów efutbolowych. Szczegółowe informacje związane z pierwszym turniejem eliminacyjnym do reprezentacji Polski w eFutbolu zostaną opublikowane w październiku 2019 roku. Do rozgrywki zostaną zaproszeni w pierwszej kolejności gracze rywalizujący w eFootball PES 2020 – możemy przeczytać w oświadczeniu na stronie PZPN.

Zobacz komentarze