Atak hakerski na CD Projekt! Akcje, kurs i notowania firmy

CD Projekt Red Foto: Twitter

CD Projekt, najbardziej rozpoznawalna na świecie polska firma zajmująca się produkcją gier komputerowych, padła ofiarą ataku hakerów. Z jej serwerów wykradziono poufne dane, w tym m.in. kody źródłowe Cyberpunk 2077 oraz Wiedźmina 3, a także dokumenty księgowe i kadrowe. Atak hakerski na wytwórnię od razu przełożył się na jej wyniki na giełdzie. Akcje, kurs i notowania firmy, jak można się domyślić, poleciały w dół.

Atak hakerski na CD Projekt

We wtorkowy poranek firma poinformowała na swoich mediach społecznościowych, że padła ofiarą ataku hakerów. Sprawcy zostawili dla nich notkę na serwerze firmy z krótkim opisem wszystkich swoich działań i groźbą, że pozyskane dane trafią do internetu, a wartość firmy jeszcze spadnie.

– Cześć CD Projekt, zostaliście epicko zaorani – czytamy. – Mamy pełne kopie kodów źródłowych z waszego serwera Perforce dla Cyberpunka 2077, Wiedźmina 3, Gwinta oraz niewydanej wersji Wiedźmina 3. Mamy też wszystkie wasze dokumenty księgowe, administracyjne, prawne, kadrowe, dotyczące relacji inwestorskich i więcej. Oprócz tego zaszyfrowaliśmy wasze serwery, ale mamy świadomość, że pewnie w większości odzyskacie je z kopii zapasowych – napisali hakerzy.

– Jeśli nie dojdziemy do porozumienia dane sprzedamy lub upublicznimy, a dokumenty przekażemy dziennikarzom gamingowym. Wasz image jeszcze się pogorszy i ludzie zobaczą jak gów**** firmą jesteście. Macie 48 godzin żeby się z nami skontaktować.

CD Projekt zapowiada jednak, że nie będzie współpracować z hakerami, zdając sobie sprawę, że dane i tak mogą ujrzeć światło dzienne. Co więcej, w sprawę zaangażowane są już odpowiednie służby.

Akcje, kurs i notowania firmy

Niestety już teraz afera odbiła się na giełdowych notowaniach. Spadły ceny akcji CD Projekt, a kurs CD Projekt SA poleciał w dół. W kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu informacji firma straciła ponad 5% na giełdzie.

Oczywiście jest to poważna strata. Firma odbudowywała swoją pozycję po problematycznej premierze Cyberpunk 2077. Była już na dobrej drodze, by wrócić do wartości sprzed miesiąca przed premierą, ale teraz "Redzi" znów wpadli w dołek, z którego muszą się wygrzebać.

Natomiast wygląda na to, że na razie sytuacja się unormowała. Jednak notowania firmy bardzo szybko mogą ulec pogorszeniu jeśli hakerzy po upływie 48 godzin zdecydują się ujawnić część wykadzonych danych.

Zobacz komentarze