Co wygrana Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich oznacza dla gamingu?

Prezydent Andrzej Duda na TikToku
Prezydent Andrzej Duda na TikToku

W ostatnich tygodniach ogromna część Polaków żyła wyborami prezydenckimi i całą otoczką wokół nich. Niecałe dwadzieścia cztery godziny po zamknięciu lokali wyborczych Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki. Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda pokonał w II turze Rafała Trzaskowskiego. Co oznacza to dla naszej branży—świata esportu i gamingu?

Światłowód w każdym domu?

Każda kampania wyborcza charakteryzuje się tym, że składane są w niej liczne obietnice dla różnych grup społecznych. Nie inaczej było tym razem. Andrzej Duda na jednym ze swoich wieców zapowiedział podpisanie „Karty Wolności w Internecie”. Nie jest w niej zapisane powstanie specjalnego „funduszu esportowego” ani zainwestowanie jakiejś części PKB na rozwój branży gier wideo w Polsce, ale jeden z jej podpunktów powinien zainteresować wszystkich, zarówno młodych, jak i starszych graczy. Mowa oczywiście o podpunkcie „Światłowód doprowadzony do każdego domu w Polsce. [...]”. Słabe połączenie internetowe to nadal często występujący problem w naszym kraju. Sieć światłowodowa gwarantuje większą stabilność oraz lepszy przesył danych. Jednak niestety nadal nie dociera ona do każdego gospodarstwa domowego w Polsce. Czy zmieni się to w ciągu najbliższych pięciu lat? Niewykluczone, mamy taką nadzieję. Na rozliczenie przedwyborczych obietnic przyjdzie jeszcze czas.

TikTok

Na początku epidemii koronawirusa SARS CoV-2 prezydent Andrzej Duda zdecydował się na dość odważny ruch, jakim było założenie konta na bardzo popularnej platformie społecznościowej, czyli TikToku. Komentarze po tym działaniu były podzielone. Jedni chwalili za odwagę i próbę dotarcia do młodszych Polaków. Inni negowali, twierdząc, że prezydent powinien zająć się czymś poważniejszym. Niemniej jednak trzeba przyznać, że pierwszy filmik stał się naprawdę popularny w Internecie, a sam prezydent szybko zdobył imponującą liczbę obserwujących (na moment pisania artykułu filmik ma 6,7 miliona odsłon, a konto blisko 427 tysięcy obserwujących!).

Grarantanna Cup

Jeśli jesteśmy już w wątku TikToka to między innymi na nim, prezydent zachęcał do wzięcia udziału w turnieju esportowym połączonym z innymi atrakcjami — Grarantanna Cup. Było to wydarzenie organizowane głównie przez Ministerstwo Cyfryzacji, ale prezydent objął nad nim patronat. Podobnie jak konto na TikToku, Grarantanna wywołała wiele zarówno pozytywnych, jak i negatywnych komentarzy. Samo zorganizowanie takiego turnieju to bardzo dobry pomysł, szczególnie w czasie epidemii, ale wśród społeczności graczy biorących udział pojawiła się krytyka w stosunku sposobu organizacji rozgrywek. Problemy z serwerami, nie do końca jasny regulamin, niedziałający serwer Minecraft (który był również jedną z atrakcji). Mimo może niekoniecznie najlepszej organizacji Grarantanna zakończyła się, a najlepsi odebrali swoje nagrody.

Działania pokroju tych wymienionych nie powinny nikogo dziwić. W kolejnych latach prezydentury Andrzeja Dudy powinniśmy nawet spodziewać się ich w większym natężeniu. Powód jest prosty — dotarcie do jak największej liczby młodych wyborców.

Źródło: Materiały własne

Zobacz komentarze