Nie ma "skryptów" w FIFIE. EA wygrywa w sądzie

FIFA 21 Foto: Dexerto

Wygląda na to, że jeśli osiągacie słabe wyniki w trybach online gier od EA to nie jest to ich wina. Electronic Arts podczas rozprawy sądowej udowodniła, że wyniki meczów nie są z góry ustalane, a gra w trakcie spotkania nie zmienia statystyk piłkarzy i nie zwiększa szans na strzelenie bramki jednej ze stron.

Od dłuższego czasu fani gier EA (FIFA, Madden, NHL) byli przekonani, że gra w jakiś sposób majstruje w rozgrywkach online. Podstawą dla teorii był system "Dynamic Difficulty Adjustment" (z ang. Dynamiczna Zmiana Poziomu Trudności), który został znaleziony w plikach gry. Według graczy FIFA miał się on uaktywniać w trybie Ultimate Team i wpływać na wyniki końcowe meczy rozgrywanych online.

W listopadzie 2020 roku sąd w Kalifornii wymusił na EA wyjaśnienie tej kwestii. Chodzi o sprawę Zajonc vs Electronic Arts. W niej deweloperów oskarżono o podnoszenie poziomu trudności podczas meczu w celu zwiększenia sprzedaży paczek, za które trzeba zapłacić prawdziwymi pieniędzmi.

Pozew został już wycofany po tym, jak EA ujawniło, jak dokładnie działa system DDA w FIFE, Maddenie i NHL. Oczywiście nie są to publicznie dostępne informacje, ale wystarczyły, by sprawę wycofano z sądu.

– Dostarczyliśmy im szczegółowych informacji technicznych oraz umożliwiliśmy rozmowę z naszymi inżynierami, co potwierdziło (ponownie), że w trybach Ultimate Team nie ma DDA ani skryptów. Zapewnienie uczciwej rozgrywki ma dla naszej firmy kluczowe znaczenie. Staraliśmy się jak najdokładniej wyjaśnić, że to zobowiązanie dotyczy nas w takim samym stopniu, jak naszych graczy – powiedział 4 marca rzecznik EA.

– Chociaż EA posiada patent na technologię DDA, to nigdy nie znalazła się ona w grze FIFA. Już wcześniej publicznie mówiliśmy, że nie używamy żadnych skryptów, technologii Dynamic Difficulty Adjustment, ani niczego podobnego, co automatycznie dostosowywałoby poziom trudności rozgrywki w meczach FIFA, Madden i NHL Ultimate Team. Nie użylibyśmy technologii DDA, aby wpłynąć na rozgrywkę w trybach wieloosobowych. Nie mamy jej w FIFA, Madden czy NHL. EA oraz zespoły FIFA, Madden i NHL pozostają oddane idei fair play – zakończył rzecznik firmy.

Zobacz komentarze