FIFA 21: Career mode. Co nowego?

FIFA 21 Foto: FIFA

Jak na grę, z której żartuje się, że nie wprowadza innowacji, to zmian w trybie kariery w FIFA 21 jest całkiem sporo. Interaktywna symulacja, skupienie meczowe, aktywny trening czy nowe rodzaje transferów to tylko kilka nowości w popularnym career mode.

Interaktywna symulacja

Najważniejszą zmianą wydaje się być właśnie interaktywna symulacja. Już ponad 10 lat temu można było symulować mecze i przejąć kontrolę nad spotkanie, jeśli wynik nie układał się po twojej myśli, ale teraz nabiera to zupełnie nowego znaczenia. W grze pojawił się widok 2D znany z football managera, a ty możesz przejąć kontrolę w dowolnym momencie, po czym z powrotem wrócić do symulacji. Chcesz tylko atakować? A może nie ufasz swoim defensorom? Właśnie dostałeś karnego i chcesz się upewnić, że trafisz? Teraz jest to możliwe.

Ważne jest też to, że przerzucać się między symulacją, a grą możesz niezależnie od tego, jaką opcję wybrałeś przed rozpoczęciem spotkania.

Rozwój zawodników

Rozwój zawodnika zależy od zdobytych Punktów Doświadczenia. Zawodnicy będą je otrzymywać zależnie od ich potencjału oraz tego, jak się spiszą w meczach. PD są rozdzielane między poszczególne atrybuty, wpływając w ten sposób na tempo ich wzrostu. Domyślnie wszyscy zawodnicy trenują w sposób zrównoważony, co oznacza, że PD są rozdzielane równomiernie na wszystkie atrybuty.

Zmienić możesz to aktywując swój własny plan rozwoju dla poszczególnych zawodników. Możesz wybrać atrybuty i cechy, którym będą przydzielane PD. Plan rozwoju pozwala uniknąć „marnowania” PD na atrybuty, które Cię nie interesują.

Wybierając odpowiedni plan treningowy możesz też zmienić pozycję konkretnego zawodnika no. nauczyć bocznego obrońcę gry na skrzydle. Pamiętaj jednak, że będzie on potrzebował czasu na naukę nowej pozycji i poprawę niezbędnych atrybutów.

Aktywny trening

Aktywny trening to prosta sprawa. Zawodnicy, którzy trenują, męczą się. Jednak w zamian rośnie ich skupienie. Dzięki wyższemu skupieniu ich niektóre atrybuty mogą wzrosnąć. Z kolei jeśli skupienie będzie niskie, zawodnicy spisywać się będą gorzej.

Jest więc to dodatkowa trudność wymuszająca wybór między dużym skupieniem i zmęczonymi piłkarzami, a rozkojarzonym zespołem, który jest wypoczęty.

Nowe rodzaje transferów

Pierwsza i najważniejsza nowość to wypożyczenie z opcją wykupu. Model ten coraz częściej spotyka się w prawdziwym świecie, więc na pewno cieszy dodanie go do gry. Komputer będzie sam z siebie proponował transfery piłkarz za piłkarza. Choć taka opcja w grze jet od kilku sezonów, to komputer praktycznie z niej nie korzystał, teraz ulegnie to zmianie. Kluby sterowane przez komputer będą przedłużać kontrakty swoich zawodników w oparciu o ich pozycję w zespole. Dzięki temu nie każdy piłkarz trafi na rynek, jako wolny agent. Choć czasem wciąż może się to zdarzyć, jeśli piłkarz nie zaakceptuje nowego kontraktu.

Oprócz tego EA poprawiło wiele małych szczegółów wizualnych, a także wprowadziło mniejsze usprawnienia tu i ówdzie. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jesteście fanami trybu kariery, a dawno nie kupiliście nowej fify, to lepszego momentu na powrót do serii może nie być.

Zobacz komentarze