Damie odstawia Ronaldo i bierze Havertza. Polak z ostatnią szansą na awans na MŚ. "Chcę ten turniej zdominować" [WYWIAD]

Damie Foto: Facebook

Damian „damie” Augustyniak reprezentuje AS Roma, a sam klub współpracuje z jedną z największych organizacji na świecie, czyli Fnatic. Polak obecnie plasuje się na 19. miejscu w rankingu graczy PS4. Najlepsza „16” klasyfikacji pojedzie 2 sierpnia do Londynu na Mistrzostwa Świata (FeWC). Damianowi przed turniejem ostatniej szansy w Berlinie brakuje 171 punktów do szesnastego miejsca, które premiowane jest awansem.

Alan Kosiński: Zostały niespełna dwa dni do startu turnieju w Berlinie. Dla ciebie jest to ostatnia szansa, żeby zainkasować punkty w cyklu Global Series. Potrzebujesz przeskoczyć o trzy pozycje żeby znaleźć się w „16”. Jak oceniasz swoje siły i możliwości na ten turniej?

Damian „damie” Augustyniak: Jeśli bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki, to jest duża szansa, że zakończę sezon na 17. miejscu w rankingu. Ja sam nie mam zamiaru myśleć o mistrzostwach Świata i o wszystkich scenariuszach, które mogą dać mi awans. Pierwszy raz w FIFA19 czuję się naprawdę pewny siebie, wiem co mam robić żeby wygrywać z najlepszymi i chcę to pokazać na wirtualnych boiskach. Chcę ten turniej zdominować i jeśli mi się to uda to udowodnię sobie, że zasługuję awansować na FeWC Grand Finals drugi raz z rzędu.

Zajęcie siedemnastego miejsca w rankingu byłoby prawdziwym pechem. Najgroźniejszym rywalem dla ciebie spoza obecnej „16” jest zdecydowanie Marcuzo. Twoje boje z nim są zawsze zacięte i wyczerpujące. Jeśli nie uda Ci się awansować na FeWC to jak wygląda twoja przyszłość związana z AS Roma (Fnatic)?

Jeśli nie uda mi się awansować, to na pewno będzie to spore rozczarowanie zarówno dla mnie jak i całej drużyny. Mój słaby początek sezonu doprowadził do takiej sytuacji i teraz wierzę, że na Playoff Evencie uda mi się wszystko nadrobić. Co do kontraktu to aktualnie mam podpisany do końca 2019 roku, ale mieliśmy już wstępne rozmowy na przedłużenie o kolejne miesiące. Na ten moment skupiamy się jednak na Playoff Evencie, a więcej szczegółów ustalimy po samym turnieju.

Damie Foto: Facebook

Dwa tygodnie temu zaprezentowałeś swój skład, którym będziesz rywalizował w Berlinie. Wielkim nieobecnym jest Cristiano Ronaldo w wersji TOTS (99). Zamiast niego, masz zamiar używać TOTS Havertz’a (95). Dla wielu ta decyzja jest niezrozumiała, przecież to ostatnia szansa dla ciebie na awans. Nie boisz się, że w najważniejszym momencie Niemiec może cię zawieść, skąd taka decyzja o zmianie?

W ostatnich tygodniach sporo się pozmieniało odnośnie składu, własnej taktyki, a także formacji, ale na więcej szczegółów przyjdzie jeszcze czas. Odrzucenie Cristiano Ronaldo było spowodowane jego słabą zwrotnością, a do tego dochodzi jego lewa noga która bardzo mi przeszkadzała na prawym skrzydle. Havertz nie odstaje skocznością, jego drybling jest wyśmienity a 5* słabszej nogi daje mi wiele możliwości na zaskoczenie przeciwnika.

W poprzedni weekend zakończył się turniej dla graczy Xbox’a. Ostateczna lista uczestników na MŚ z tej konsoli została zamknięta. Jest jakaś niespodzianka według ciebie? Dla Tekkz’a będą to pierwsze MŚ, myślisz, że podoła presji absolutnie najlepszego gracza na świecie?

Większych niespodzianek chyba nie było, choć liczyłem, że NightWatch odbije się od dna i uda mu się wejść do TOP16. Niestety trafił na F2Tekkz'a i pożegnał się turniejem. Co do mistrzostw świata wydaję mi się, że znowu wygra MsDossary. Rok temu po porażce na Playoff Evencie świetnie się przygotował na FeWC i myślę, że ten sezon zakończy się podobnie.

W tym roku jesteś bezapelacyjnie najlepszym Polakiem na scenie międzynarodowej. Co udało ci się poprawić w swojej grze w porównaniu z zeszłym sezonem, a być może po prostu ta edycja gry lepiej ci podchodzi? Chociaż patrząc po twoich tweetach, nie jesteś zadowolony z samej mechaniki gry i dużej ilości schematów - jak podbitki czy słynne El Tornado.

Patrząc czysto na ranking to zgadzam się, zdecydowanie uciekłem innym polskim graczom i może się wydawać że mam naprawdę solidny sezon. Ja sam uważam, że w sezonie FIFA18 byłem o wiele mocniejszy, a przede wszystkim gra bardziej pasowała do mojego stylu gry. Przed nami jeszcze Playoff Event, więc mam nadzieję, że go wygram i wtedy zmienię zdanie.

Nie brałeś udziału w rozgrywkach Ekstraklasa Games ze względu na mniejszą liczbę punktów GS, niż w ePremier League, w której reprezentowałeś Crystal Palace. Jak oceniasz format oraz przebieg EG, z tego co zdołałeś zaobserwować poprzez oglądanie transmisji czy rozmowę z samymi uczestnikami?

Samą ligę można ocenić pozytywnie i takie opinie dostałem również od wielu zawodników. Mam nadzieję, że z każdym następnym sezonem zobaczymy więcej meczów rozgrywanych w studiu niż online, bo o wiele lepiej się to ogląda, jak i również gra, jeśli jesteś zawodnikiem.

Jeżeli rozgrywki Ekstraklasa Games otrzymałyby więcej punktów do rankingu, to planujesz wystąpić w drugim sezonie? Byłaby to dla ciebie świetna okazja do zmierzenia się z wieloma prosperującymi Polakami.

Jasne, że tak. W tym sezonie niestety nie mogłem wystąpić na żadnym polskim lanie i nie ukrywam, że brakuje mi tego. Mam nadzieję, że od następnego sezonu ligi nie będą dawały żadnych punktów do rankingu i wtedy będzie można sprawdzić, kto w danym kraju jest najlepszy. 

Zobacz komentarze