Batalia o licencje piłkarskie pomiędzy PES a FIFA. Kto będzie zwycięzcą?

FIFA 21 Gameplay Foto: EA Sports

Fani wirtualnej piłki nożnej od wielu lat dostają w swoje ręce dwie najpopularniejsze gry o tej tematyce. Mowa oczywiście o serii FIFA wydawanej przez EA Sports oraz Pro Evolution Soccer ze stajni Konami. Oba te produkty od długiego czasu toczą ze sobą batalie, między innymi o popularność, graczy, ale także o licencje piłkarskie, które są niezwykle łakomym kąskiem.

FIFA pełna licencji

EA Sports w ciągu ostatnich kilku lat niezwykle zwiększyło zakres posiadanych przez siebie licencji. Dotyczą one całych lig (na przykład Premier League, Bundesliga), ale też pojedynczych klubów czy stadionów. FIFA oczywiście na tym zyskała. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że licencje przyciągają do danej gry nowych pasjonatów. Jedną z najważniejszych licencji, której właściciel w ostatnim czasie się zmienił, jest ta dotycząca Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Przez wiele lat była ona w posiadaniu Konami i jej zaletami cieszyli się gracze Pro Evolution Soccer, nie tak dawno jednak trafiła ona do EA Sports i tym samym FIFA zaczęła posiadać pełen wachlarz licencji.

PES skrobie marchewki

Konami jednak nie próżnuje i co roku stara się coś podebrać EA Sports. A to pojedynczy klub, a to jakiś stadion. Takie sytuacje miały miejsce w przypadku, chociażby Bayernu Monachium (przy czym w tym przypadku FIFA nie ucierpiała, bo posiada pełną licencję Bundesligi) czy Manchesteru United (również brak strat, FIFA posiada pełną licencję Premier League). Były też jednak sytuacje, w których dany klub, a właściwie jego nazwa i logo musiały zostać usunięte. Zeszłoroczny przykład to Juventus Turyn, który zamienił się w Piemonte Calcio.

Piemonte Calcio Foto: Materiały prasowe

W tym roku to samo dotknęło AS Roma. Nowa nazwa klubu z wiecznego miasta co prawda jest już znana i ma to być Roma FC, ale gracze prześcigają się w pomysłach. Przypadków, kiedy FIFA traci, jest jednak mniej i nadal znacząca większość licencji ma EA Sports. W tym roku choćby kończy się umowa AC Milanu i Interu Mediolan z Konami i bardzo popularny stadion, jakim jest San Siro, wraca do FIFY.

Podsumowując, gracze mogą spierać się, która z gier piłkarskich ma lepszą grafikę, mechaniki, gameplay. Jest to kwestia mocno subiektywna, którą każdy odbiera inaczej. W przypadku jednak licencji piłkarskich sprawę trzeba postawić jasno — EA Sports jest zdecydowanym zwycięzcą.

Zobacz komentarze