Anders Vejrgang to nazwisko, które od prawie pół roku jest na ustach wszystkich fanów serii gry FIFA 21. Duńczyk niedawno skończył 15 lat, a już może pochwalić się najdłuższą serią wygranych w Lidze Weekendowej w historii FIFA Ultimate Team. Passa Andersa trwała długie miesiące, a licznik zatrzymał się dopiero w osiemnastym tygodniu FIFA 21, czyli po 535 meczach! Przyjrzyjmy się jednak, jak tego dokonał i co było jego kluczem do sukcesu.
Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Anders Vejrgang to 15-letni Duńczyk, który od kilku lat jest uznawany za największy talent na światowej scenie FIFA. Jak sam wspomina swoją przygodę z Ligą Weekendową zaczął w FIFA 17, czyli w wieku zaledwie 10 lat. Teraz jest jednak uznawany za jednego z najlepszych graczy na świecie i może się pochwalić nie tylko rekordem 535 meczów wygranych z rzędu, ale także profesjonalnym kontraktem z esportową dywizją słynnego klubu RB Lipsk oraz pokonaniem MoAuby, czyli mistrza świata FIFA 19.
Na temat Vejrganga wypowiedział się też nasz reprezentant na klubowych mistrzostwach świata w FIFA 21, czyli Bartosz "Bejott" Jakubowski. Bejott tak skomentował wyczyn młodego Duńczyka: "Ilość wygranych przez niego spotkań jest niewyobrażalna i wystarczy tylko powiedzieć, że drugi najlepszy bilans to 297-0. Do pobicia rekordu Vejrganga brakuje zatem ponad 200 wygranych.".
>>>Wisła Kraków zagra na klubowych mistrzostwach świata w FIFA 21!<<<
Podstawa gry w FUT - skład
Anders nie miał jednej, ściśle określonej "jedenastki", lecz ciągle rotował swoim składem. Oczywiście nie były to zwykłe drużyny, a ekipy złożone z absolutnie topowych kart w grze, których wartość sięgała kilkunastu milionów monet. Jeśli przeliczymy to na prawdziwe pieniądze, to kupując nielegalnie monety na czarnym rynku musielibyśmy wydać ponad 17 tysięcy złotych, żeby dorobić się jednego z poniższych składów:
Obie te ekipy mają kilka cech wspólnych. Najważniejsze w nich jest bardzo ofensywnie nastawienie środka pola, w którym znajdziemy przynajmniej jednego napastnika i kilku ŚPO. Oprócz tego, możemy zauważyć bardzo szybkich i dynamicznych bocznych obrońców oraz silnych stoperów.
>>>Anders Vejrgang z wynikiem 450-0!<<<
Warto zauważyć, że Anders wcale nie bał się grać kartami na innych pozycjach, niż wskazywałoby na to ich pierwotnie przeznaczenie. Patrick Vieira na ŚO, czy Firmino i Rooney w środku pola? Są to popularne wybory Duńczyka. Ci zawodnicy są zbyt wolni na granie z przodu, jednak mają wszystkie potrzebne atrybuty (strzały, podania, drybling), by grać w środku pola, lub jak w przypadku Vieiry - na pozycji stopera.
Ultra ofensywny styl może jednak nie zadziałać u każdego gracza. Wymaga on przede wszystkim klasowych zawodników, gry opartej na szybkości i dryblingu oraz bardzo dużych umiejętności gry w obronie. Gdy nie mamy zbyt wielu graczy zajmujących się defensywą, musimy nadrabiać te braki naszymi umiejętnościami - kryciem, odpowiednim ustawieniem oraz balansem między agresywnym odbiorem piłki a pasywnym czekaniem na rywala.
>>>FIFA 21: Jak poprawić swoją grę w obronie?<<<<
Najpierw gracze, potem odpowiednia formacja
Anders najczęściej wybierał ustawienia 4-4-2, 4-5-1 oraz 4-3-3. Najważniejszym aspektem w wymienionych formacjach jest możliwość natychmiastowego dostarczania piłki z linii obrony lub pomocy do szybkich, zdolnych do dryblingu napastników i skrzydłowych. Przy tak ofensywnej grze w ataku, również obrona Vejrganga nie mogła być pasywna. Jego taktyka polegała na jak najszybszym odbiorze piłki przeciwnikowi i agresywnym wychodzeniu obrońcą do zawodnika z piłką.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że młody zawodnik grał w ten sposób tylko dlatego, że jego zawodnicy mu na to "pozwalali". Najlepsze karty w grze mają wszystkie atrybuty na wysokim poziomie - grę w obronie, tempo, fizyczność, podania. Taktyka Andersa jest o wiele trudniejsza do zrealizowania przy użyciu słabszych kart, ponieważ zabraknie nam wtedy balansu między obroną a atakiem.
Sztuczki techniczne kluczem do sukcesu
Jak wszyscy dobrze wiemy, FIFA nie jest symulatorem piłki nożnej, który stawia na realizm. Gra ma być przystępna dla nowych graczy, łatwa do nauczenia i przyjemna w rozgrywce. Co za tym idzie, wiele aspektów w FIFA 21 z realizmem nie ma nic wspólnego. Tak jest właśnie w przypadku sztuczek technicznych, które często łamią wszystkie zasady zarówno fizyki, jak i logiki.
>>>FIFA 21: Jak skutecznie dryblować?<<<
Niemniej są one niesamowicie skuteczne, czego najlepszym przykładem jest właśnie sukces Andersa Vejrganga. Jeśli spojrzymy na grę 15-latka, z łatwością zauważymy ponadprzeciętną częstotliwość używania trików. Dają mu one przewagę w dwóch bardzo ważnych aspektach:
Sztuczki znacznie ułatwiają przedryblowanie przeciwnika w sytuacji 1 na 1 oraz zmniejszają przewidywalność naszej gry. Przewidywanie co zrobi rywal jest bardzo ważne w FIFA, a używając sztuczek jest to znacznie trudniejsze. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyćwiczenie zwodów jest bardzo trudne, co tylko podkreśla umiejętności młodego gracza.
Obroną jest podstawą
Vejrgang, tak jak wspomnieliśmy wyżej, gra bardzo agresywnie w obronie i skupia się na jak najszybszym odebraniu piłki przeciwnikowi. Duńczyk najwięcej uwagi w grze defensywnej poświęca kryciu indywidualnemu i kierowaniu pojedynczymi graczami na boisku. Jest to skutek tego, że Anders jest bardzo dobry w pojedynkach 1 na 1, a dodatkowo wie jak się ustawić, żeby zablokować rywalowi jak najwięcej możliwości. Taki sposób gry obronnej wykorzystuje zatem idealnie jego silne strony i daje mu przewagę nad oponentami.
W taktyce 15-latka dwaj środkowi obrońcy zawsze zostawali z tyłu i nigdy nie wybiegał on nimi w celu odbioru piłki. Pasywna postawa stoperów uniemożliwiała rywalowi zagranie prostopadłej piłki za plecy, czy też wykorzystanie wolnego miejsca w środku pola. Cała obrona Andersa była zawsze na swoim miejscu, a zawodnicy nie wybiegali w niepożądane miejsca. Pomagały mu w tym również wytyczne, które możecie sprawdzić w filmie poniżej:
Ostatnia i najważniejsza rzecz - doświadczenie
Anders mimo młodego wieku ma w grach FIFA bardzo duże doświadczenie. Zawodnik miał już okazję grać w wielu poważnych turniejach, lecz nadal nie może brać udziału w oficjalnych zawodach od EA (jest to związane z zasadą, wedle której uczestnicy turniejów organizowanych przez EA Sports muszą mieć skończone 16 lat). Mimo tego, od kilku edycji gry, Vejrgang trenuje codziennie po kilka godzin i z miesiąca na miesiąc staje się coraz lepszy.
Tysiące godzin spędzonych w grze pomagają mu grać instynktownie, automatycznie wybierać najlepszą opcję oraz bez zastanowienia szacować, czy dane zagranie może się udać, czy też nie. Jest to umiejętność, która wykształca w zawodnikach wraz z liczbą rozegranych spotkań. Niestety, żeby osiągnąć taki poziom jaki prezentuje Anders, potrzeba nie miesięcy, ale lat praktyki.
Nic nie może trwać wiecznie
Seria 15-latka została przerwana w drugiej Lidze Weekendowej w lutym. Pogromcą młodego Duńczyka okazał się być mało znany gracz: Damian "damesheet" Sitaram, który niespodziewanie wygrał z 15-latkiem aż 5:1. Kluczowe okazało się prowadzenie damesheet'a do przerwy, które pozwoliło mu w drugiej połowie skupić się wyłącznie na obronie i wyprowadzać skuteczne kontrataki.
>>>Niesamowita seria przerwana! Vejrgang przegrywa pierwszy mecz w Lidze Weekendowej!<<<
Trudno jednoznacznie zdiagnozować, że znaleziono niezawodną metodę na pokonanie Andersa Vejrganga. Duńczyk nadal wygrywa większość meczów w Fut Champions, a do tego dokłada zwycięstwa w amatorskich turniejach. Wydaje się, że jego kolejne rekordy to tylko kwestia czasu. Chyba już teraz możemy mówić, że to najbardziej utalentowane dziecko w historii gry FIFA na świecie.
Nic nie trwa wiecznie, a boleśnie przekonał się o tym Anders Vejrgang. Genialny 15-latek od października był niepokonany w ligach weekendowych w FIFA 21. Jego seria wygranych przekroczyła już 500, ale wreszcie znalazł się ktoś, kto pokonał młodego Duńczyka i zatrzymał licznik wygranych na 535 spotkaniach.
Anders Vejrgang to nazwisko, które warto zapamietać, bo już wkrótce będzie o nim bardzo głośno. 14-latek nazywany jest z "złotym dzieckiem FIFA" i nie jest to określenie na wyrost. Mimo młodego wieku od lat wygrywa zawody i pokonuje profesjonalnych zawodników. Od września reprezentuje barwy RB Lipsk, a w weekendowych ligach FIFA 21 jest niepokonany i ma wynik 270-0.
W ostatnich dniach świat obiegła bardzo smutna wiadomość o śmierci wybitnego argentyńskiego piłkarza, Diego Maradony. Bez wątpienia jest on legendą piłki nożnej i zostanie zapamiętany na długie lata. Posiadał on nawet swoje karty w trybie FIFA Ultimate Team. Twórcy gry FIFA postanowili pośmiertnie uhonorować Argentyńczyka.
Wydawca okrasza nową edycję gry liczbą “100”. Ma to związek z przebiciem stu Ikon dostępnych w FIFA Ultimate Team. FIFA 20 liczyła ich 89, czyli w najnowszym symulatorze piłkarskim zobaczymy 11 nazwisk więcej, niż rok temu. Po długim wyczekiwaniu, znamy również ich oceny ogólne. Król jest tylko jeden!
Drużyna Tygodnia FIFA Ultimate Team tzw. Team of The Week (TOTW) jest nierozerwalną częścią gier z serii FIFA. FIFA Ultimate Team miało za zadanie jak najbardziej połączyć prawdziwą piłkę z tą wirtualną. W ten sposób ponad 10 lat temu powstała cyklicznie wychodząca Drużyna Tygodnia. Kiedy wiadomo jakie karty trafią do owej drużyny?
FIFA Points to wirtualna waluta, dzięki której można na przykład otwierać paczki w FIFA Ultimate Team. Aby ją zakupić, potrzebujemy poprzez mikro-transakcję wpłacić rzeczywiste pieniądze. FIFA Points są dostępne zarówno na komputerach, jak i na konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Ile kosztują i jak je zakupić? W tym artykule dowiecie się wszystkiego, co najważniejsze.
TOTY, czyli piłkarska Drużyna Roku to jeden z najgorętszych tematów w świecie piłki nożnej w ostatnim czasie. Wyróżnieni gracze pojawiają się również w grze FIFA, a dokładniej w trybie Ultimate Team. Dostają tam specjalne karty z bardzo wysokimi ocenami ogólnymi. W piłkarskiej grze można odebrać również specjalną darmową paczkę związaną z tym wydarzeniem.
W ostatnich dniach na rynek gier wideo trafiła najnowsza odsłona kultowego piłkarskiego symulatora ze stajni EA Sports. Mowa oczywiście o FIFA 21. Gra proponuje kilka głównych trybów, są to między innymi tryb kariery, szybki mecz, Volta, a także najpopularniejszy — FUT, czyli FIFA Ultimate Team.
Co tydzień twórcy serii gier FIFA, EA Sports, dodają nowe karty do trybu Ultimate Team poprawiające statystyki piłkarzy, którzy mają za sobą udany występ w ostatnim meczu (czasem meczach jeśli grają w lidze i pucharach). Właśnie dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądała 15-nasta drużyna TOTW.
Premiera FIFA 21 jest już bardzo blisko, więc jak co roku fani zachodzą w głowę, czy w grze dojdzie do największej zmiany w historii serii. Chodzi oczywiście o polski komentarz, który od wielu lat zapewnia nam niezastąpiony Dariusz Szpakowski, a od dłuższego czasu razem z nim Jacek Laskowski.
Fani wirtualnej piłki nożnej od wielu lat dostają w swoje ręce dwie najpopularniejsze gry o tej tematyce. Mowa oczywiście o serii FIFA wydawanej przez EA Sports oraz Pro Evolution Soccer ze stajni Konami. Oba te produkty od długiego czasu toczą ze sobą batalie, między innymi o popularność, graczy, ale także o licencje piłkarskie, które są niezwykle łakomym kąskiem.
FIFA 21 tak jak większość sportowych tytułów wydawanych co roku, większość przychodów generuje ze sprzedaży in-gameowej waluty, którą można wydać w różnych trybach gry. Najwięcej wirtualnych (i poniekąd też prawdziwych) pieniędzy gracze wydajaw FIFA Ultimate Team i nic nie wskazuje na to, żeby w tym roku ten trend miał się zmienić.
W FIFA 21 pojawi się równo 100 legendarnych piłkarzy, którzy zapisali się na kartach historii, to o jedenaście nazwisk więcej niż w ubiegłym roku. Teraz dowiedzieliśmy się jakie zmiany będą dotyczyły FIFA Ultimate Team, czyli najbardziej popularnego trybu w grze FIFA.
FIFA Ultimate Team to nie tylko ślepe granie z przeciwnikiem, ale również utożsamianie się ze swoją drużyną. Gdy już założymy nasz klub to otrzymujemy możliwość personalizacji. Zmiana nazwy, strojów czy herbu daje nam poczucie, że faktycznie to my zarządzamy naszą drużyną. Jak zmienić herb klubowy w FUT w FIFA 21?
W trybie Ultimate Team w FIFA 21 możemy personalizować nasz stadion i uczynić z niego prawdziwą twierdzę, w której nie tylko dominują barwy naszego klubu, ale też kibice przed pierwszym gwizdkiem odśpiewują nasz hymn, a w trakcie meczu zagrzewają do boju specjalnymi przyśpiewkami.