Pułapki czyhające w drodze na szczyt. Psychologowie przestrzegają

gracz Foto: Unsplash

Na co muszą uważać młodzi sportowcy, którzy myślą sukcesach? Droga na szczyt nigdy nie jest łatwa i wymaga od nich mierzenia się z różnymi wyzwaniami. Na co trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę? Co jest największym problemem?

Natalia Koperska, psycholog pracujący między innymi z organizacją devils.one.

Niecierpliwość w rozwoju. To powoduje frustrację, rezygnację ze zrównoważonego treningu, często sprawia, że czas treningu zostaje zmarnowany, a sam gracz staje się toksyczny.

Urszula Klimczak, performance coach and behavior analyst, współpracująca z wieloma organizacjami, m.in. ROCCAT, TSM, GO, RGE, X-KOM.

Główną pułapką na drodze do kariery profesjonalnej jest tak zwane "granie dla grania" czyli przesiadywanie przy komputerze bez celu, bez planu na to co mamy rozwijać i w jaki sposób. Kolejna pułapka to nie inwestowanie w swój rozwój, skupianie się tylko na sobie i na tym co się wie jest bardzo ograniczające dla zawodnika. Należy korzystać z wiedzy innych oraz szukać inspiracji także poza esportem by udoskonalić samego siebie. Work life balance jest bardzo ważny. Brak odpowiedniego podziału na granie i życie prywatne często kończy się wypaleniem zawodowym i zmniejsza wydajność oraz zabija pasję zawodnika.

Daria Abramowicz, psycholog pracująca z wieloma wybitnymi sportowcami oraz esportowcami.

- Perfekcjonizm. Warto rozróżnić pasję rozwijającą od destrukcyjnej. Ten drugi wymiar wiąże się często z dążeniem do perfekcji w każdym aspekcie funkcjonowania. Jest to postawa, która może jednak prowadzić do zwiększonego napięcia i stresu, które nie wpływają korzystnie na sportowca. Zdecydowanie bardziej wartościowe jest oczywiście dążenie do rozwoju i mistrzostwa z jednoczesnym dawaniem sobie prawa do tego rozwoju, a także do popełniania błędów.

- Pobudzenie ciała i umysłu. Warto uczyć się regulacji emocji i napięcia. Nie zawsze stres, a więc pewien poziom pobudzenia niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie. Nie tyle chodzi o "usuwanie" stresu, ile o szukanie optymalnego poziomu pobudzenia.

- Przetrenowanie. Warto szukać równowagi pomiędzy treningiem i wypoczynkiem na wielu płaszczyznach. Oczywiście dążenie do mistrzostwa to przede wszystkim ciężka i zaangażowana praca, jednak balans także w ten kwestii ma kluczowe znaczenie. Czasami warto skupić się na jakości, potencjalnie kosztem ilości.

- Bodźce. Warto zwracać uwagę na to, ile bodźców sportowiec dostarcza sobie w procesie rozwoju i jakiej są one jakości. Czasami cenne może być na przykład zadbanie o to, aby spędzać czas wolny w "analogowy sposób" na przykład redukując czas korzystania z urządzeń mobilnych. Mniejsze natężenie bodźców sprzyja redukcji potencjalnego chaosu i powoduje, że pojawia się więcej przestrzeni na rozwój. Organizm szybciej się także regeneruje.

- Tempo rozwoju. Dążenie do mistrzostwa to proces. Czasami, chcąc szybko osiągnąć sukces, zawodnik koncentruje się na tym, aby w szybkim tempie pokonywać kolejne etapy sportowej drogi. Tymczasem warto dać sobie prawo i czas do tego, aby stawiać kolejne małe kroki - w dłuższej perspektywie pomaga to w budowaniu poczucia pewności i skuteczności.

- Proces. Sportowcy często skupiają się na tym, jakie wyniki osiągnęli oraz na tym, jakie chcą osiągnąć. Tymczasem wynik jest efektem pracy. To na wykonywaną pracę sportowiec ma bezpośredni wpływ, zaś wynik nie zawsze i nie do końca zależy tylko od zawodnika. Koncentrowanie się na kolejnych zadaniach sprzyja wyższej sportowej jakości i, w konsekwencji, także osiągnięciu oczekiwanego efektu.

Wszystkie artykuły dotyczące akcji znajdziesz na lepsiwgrze.esportmania.pl

Strategicznym partnerem akcji #Lepsiwgrze jest G2A.COM

G2A logo Foto: Materiały prasowe
Zobacz komentarze