Dalsza kariera ropza stanęła pod znakiem zapytania. Gracz mousesports dostał wezwanie do wojska

ropz Foto: Facebook

19-letni Robin "ropz" Kool otrzymał dokument od estońskiej armii, którym podzielił się z fanami na swoim Instagramie. Okazuje się, że jest to wezwanie na obowiązkową służbę wojskową, która będzie trwać minimum 8 miesięcy, a to może zatrzymać karierę zawodnika mousesports.

Według konstytucji Estonii każdy fizycznie i psychicznie zdrowy obywatel ma obowiązek odbyć służbę wojskową. Długość pobytu w armii trwa od 8 do 11 miesięcy, a zależy od wielu równych czynników.

Jeśli obywatel Estonii nie stawi się na wezwanie zostanie ukarany, a akt ten traktowany jest jako wykroczenie. Grzywna za takie zachowanie może wynieść 1 200 euro, za każde zignorowanie wezwania. Rocznie osoba unikająca służby wojskowej może zapłacić nawet 3 600 euro. I tak do ukończenia 28 roku życia. W przypadku ropza oznacza to, że żeby uniknąć stażu w wojsku będzie musiał zapłacić łącznie prawie 29 tysięcy euro.

Co ciekawe, wielu bogatych biznesmenów i sportowców z Estonii decyduje się płacić grzywnę zamiast odbyć służbę wojskową. Wezwanie do wojska nie musi oznaczać końca kariery ropza, ale zawodnika czeka teraz trudna decyzja.

Estonia nie jest jedynym krajem, w którym służba wojskowa przerywa kariery esportowe profesjonalnych graczy. Najgłośniejszym takim przypadkiem na zachodzie jest znany wszystkim fanom League of Legends Konstantinos "Forg1ven" Tzortziou.

Były zawodnik m.in. SK Gaming, H2k i Origen musiał przerwać swoją karierę w 2018 roku by udać się na obowiązkową służbę wojskową. 27-letni grek próbuje teraz powrócić na profesjonalną scenę. W połowie sezonu 2019 Forg1ven ogłosił zakończenie służby i gotowość gry w organizacji jednak mimo wielu plotek utalentowany gracz pozostał bez drużyny.

Podobna sytuacja ma miejsce w Korei Południowej, w której także istnieje obowiązek odbycia służby wojskowej. Jednak tam esport jest popularniejszy niż na zachodzie i gracze mogą opóźniać swój staż w wojsku, ale w końcu czeka ona każdego Koreańczyka. W tym roku swoją karierę zakończył legendarny zawodnik StarCrafta Lee "Flash" Young Ho właśnie w celu udania się do wojska.

Zobacz komentarze