"Czarna gwiazda", czyli jak qikert został jednym z najlepszych prowadzących na świecie

qikert Foto: EPICENTER

IEM Katowice to event, który niejednokrotnie miał niespodziewanych bohaterów. Jednym z nich w tym roku może być Alexey "qikert" Golubiew. 20-letni zawodnik pełni rolę prowadzącego w AVANGAR. Postanowiliśmy przybliżyć wam jego sylwetkę i drogę, jaką przebył, by znaleźć się w gronie najlepszych in game leaderów na świecie.

Często w kierunku profesjonalnych graczy fani kierują pytania - jak wyglądała ich droga na szczyt? Jak długo trzeba trenować by się "wybić" i zostać profesjonalistą? De facto nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale zazwyczaj jest to okres oscylujący mniej więcej na przestrzeni 3-4 lat. Zaprzeczeniem tej teorii jest qikert, który do pierwszej drużyny CS:GO dołączył w lutym 2017 roku. Już po pół roku gry w barwach LoG, przeniósł się do AVANGAR. Ciężko znaleźć przykład innego gracza, który w porównywalnie szybkim tempie znalazł się w światowej czołówce. Niemniej jego występy w kwalifikacjach do PGL Kraków czy DreamHack Masters Malmö 2017 zrobiły na tyle wrażenie, że AVANGAR nie zwlekało i podpisało kontrakt z tym zawodnikiem.

- Ja i fitch nie mieliśmy pojęcia kim jest qikert, mimo że śledzimy scenę w Kazachstanie. Właściciel AVANGAR własnoręcznie postawił server, na którym grali najbardziej skillowi zawodnicy z naszego kraju. Monitorował ich statystyki, sposób komunikacji i częstotliwość gry, a najzdolniejszych zaprosił na testy. Tak został wybrany do składu AVANGAR - wspomina Hobbit, obecnie zawodnik HellRaisers.

Co zaskakujące i zabawne, qikert nigdy wcześniej nie miał styczności z rozgrywkami ESL, największej esportowej ligi na świecie. Dopiero po przejściu do AVANGAR założył swój profil na tej platformie.

Początki współpracy z najlepszą drużyną w Kazachstanie nie były jednak łatwe, bo qikert miał problemy z zaaklimatyzowaniem się wśród nowych kolegów. Niemniej stosunkowo szybko udało mu się osiągnąć pierwszy sukces, bo już w październiku formacja triumfowała podczas CIS Minor Championship - Boston 2018. Na następne prestiżowe podium czekali jednak ponad pół roku. Podczas turnieju Adrenaline Cyber League 2018 uplasowali się na 2. lokacie, wyprzedzając m.in. Virtus.Pro. W finale musieli jednak uznać wyższość SK-Gaming.

Co ciekawe był to pierwszy turniej, kiedy qikert pełnił rolę prowadzącego w drużynie AVANGAR. - Bardzo dobrze czuje się w roli prowadzącego, a i Jame ma więcej swobody na mapie. Daje mu wolną rękę, więc i jego dyspozycja indywidualna jest wyższa, bo gra w sposób, jaki najbardziej lubi - mówił Kazach w maju ubiegłego roku.

Wydaje się, że ten podział ról wypalił bardzo dobrze, bo funkcjonuje także obecnie podczas Majora w Katowicach. Niemniej w międzyczasie qikert i AVANGAR zaliczyli prawdziwe pasmo sukcesów. Triumfowali podczas MSI Gaming Arena 2018, Hellcase Cup, Bucharest Gaming Week Invitational, ale paradoksalnie z najlepszej strony pokazali się podczas Epicenter 2018. Na lanowych finałach zajęli 3. lokatę, ustępując w półfinale ekipie Na'Vi.

Prawdziwą moc "Czarnej gwiazdy" mogliśmy obserwować jednak podczas zamkniętych kwalifikacji do Majora, a później Minora regionu CIS, które zapewniły im miejsce na turnieju w Katowicach. Wówczas qikert był najlepszym zawodnikiem swojej drużyny pod względem statystyk indywidualnych. Nawet mimo tego, że miał słabszy etap Challenger stage, to jego zespołowi udało się dostać do fazy Nowych Legend. Póki co jego statystyki na poziomie 1.19 plasują go na 19. miejscu wśród wszystkich graczy, 2. w swoim zespole i 3. w zestawieniu in game leaderów (lepsi tylko nitr0 z Team Liquid i gla1ve z Astralis).

- Nie zwracam zbytnio na to uwagi. Cieszę się, że reprezentuje dobry poziom, ale mamy jasny cel, jakim jest gra na Majorze - mówił 20-latek podczas CIS Minora. - Naszą najsilniejsza stroną jest komunikacja. Wydaje mi się, że pod tym względem jesteśmy jedną z najlepszych ekip na świecie - dodał w filmie poświęconym drużynie AVANGAR.

Ciężko przewidywać czy qikert poprowadzi AVANGAR do fazy Nowych Mistrzów, ale na pewno ta drużyna ma ogromny potencjał. Od momentu pojawienia się Golubiewa w składzie, formacja awansowała o ponad 50 miejsc w rankingu HLTV. Aktualnie piastuje 16. lokatę, a qikert śmiało może o sobie mówić, jako o jednym z najlepszych in game leaderów na świecie.

Zobacz komentarze