Jak grać bez cheaterów w CS:GO?

CS_GO Foto: Esportmania.pl

Zmogą każdego gracza są ci zawodnicy, którzy stosują nielegalne wspomagacze, by na nierównych zasadach uczestniczyć w rozgrywce. Nazywa się ich oszustami lub cheaterami, bo stosują nielegalne oprogramowanie. Jak się ich pozbyć?

Kim jest cheater?

Cheater to osoba łamamiąca zasad gry komputerowej ustalonych przez jej autorów poprzez modyfikację elementów mechaniki gry. Celem używania wspomagaczy jest zyskanie przewagi nad innymi zawodnikami uczestniczącymi w rozgrywce. To definicja osoby, której nie chcemy spotkań podczas gry. Po pierwsze rywalizując z taką osobą nie mamy absolutnie żadnej przyjemności z gry, po drugie to zwykli oszuści, którzy chcą zdenerwować innych uczestników.

Jak go wykryć?

Przede wszystkim trzeba obserwować swoich rywali podczas gry. Nawet najlepsi zawodnicy świata na bieżąco podczas rozgrywki analizują grę swoich rywali. Co robią ich oponenci w poszczególnych rundach? Gdzie chodzą? Jak wychylają? Jakie pozycje zajmują w kolejnych rundach? To wszystko ma znaczenie. Oczywiście jest wiele rodzajów cheatów, które pozornie mogą być nie do zauważenia, ale te najpopularniejsze to WH (WallHack) i Aim-bot (automatyczne namierzanie). Pierwszy pozwala na widzenie przez ściany, drugi posyła pociski prosto w głowę rywala. Jeżeli więc wasz rywal często wychyla zza ściany z tzw. prefire (wczesnym ostrzałem) może to oznaczać, że używa właśnie WH. Jeżeli np. ma celownik w ziemi, a mimo to strzela heada pierwszym pociskiem, może to być oznaką aim-bota. Analiza rywala i jeszcze raz analiza.

Oczywiście mistrzowie oszukiwania są w swoim fachu naprawdę rewelacyjni. Na przykład włączają Wh na początku rundy, by zobaczyć gdzie idą rywale, następnie wyłączają wspomagacze i ustawiają się w dogodnej pozycji. Takich cheaterów jest niezwykle ciężko wykryć.

Tryb zaufania

Niedawno do CS:GO wszedł tzw. Tryb Zaufania, który ma walczyć z oszustami. Tryb Zaufania ogranicza programy zewnętrzne i pliki, mogące oddziaływać na grę. Domyślnie gra odpalana w takim trybie, będzie blokować korzystanie z takich plików. Jeżeli zechcecie grać, używając zewnętrznego oprogramowania mającego wpływ na grę, to musicie użyć opcji uruchamiania „-untrusted”.

Owerwatch

Mówiąc kolokwialnie, to program, w którym lud decyduje. Gracze pobierają demo z systemu i oglądają kilka rund. Po tym czasie decydują, czy dany gracz, którego oglądamy i którego wcześniej zgłosili gracze, jest czysty czy używa wspomagacz. Na koniec wypełniamy ankietę i decydujemy o jego losie. Jeżeli większa liczba osób uzna gracza winnym, wówczas Valve nakłada blokadę na takiego gracza, a my dostajemy informację, że nasz raport okazał się skuteczny w walce z cheaterami.

Źródło: Materiały własne

Zobacz komentarze