Korea dominuje. Oto TOP 5 najchętniej oglądanych lig esportowych w 2020 roku

LCK Foto: Riot Games

Rok 2020 (wreszcie) się kończy, więc bierzemy się za najróżniejsze jego podsumowania. Jedno z najciekawszych przygotował Esports Charts, który mierzy wyniki oglądalności niemal wszystkich turniejów esportowych na świecie. W tym roku dostaliśmy zestawienie najchętniej oglądanych lig na świecie. Oczywiście nie uwzględniając chińskich platform.

Według wyliczeń Esports Charts najchętniej oglądaną ligą na świecie jest LCK, czyli koreańskie rozgrywki League of Legends. 637 godzin transmisji oglądano łączenie przez 136 milionów (!) godzin. Peak wyświetleń sięgnął miliona widzów w jednym momencie dorównując tym samym do wyników typowych dla Worldsów.

Co ciekawe, drugie miejsce w zestawieniu należy do Mobile Legends Professional League. Tak jest, drugą co do popularności ligą na świecie są rozgrywki mobilne. Jeśli jednak o tym nie słyszeliście, to nie musicie się martwić. Rozgrywki pokrywają tylko rynek Azji południowo-wschodniej i świadczą raczej o tym, ile osób zamieszkuje ten region świata, a nie o tym jak popularne są tytuły mobilne.

Na trzecim miejscu plasuje się ESL Pro League, czyli najważniejsza liga CS:GO. Ten rok wymusił na organizatorach zmianę formatu i podzielenie rozgrywek na osobne regiony, ale to ewidentnie się opłaciło, bo sezon 12 ustanowił kilka rekordów. TOP 5 zamykają LEC i LCS, rozgrywki League of Legends.

TOP 5 esports leagues of 2020 Foto: Esport Charts

Na pewno w zestawieniu dziwi brak Dota 2. Obok League of Legends i CS:GO jest to jeden z wiodących tytułów. Jednak bez The International w tym roku gra przeżywa ciężki okres, a zainteresowanie turniejami spada.

Poza tym źle wypadają też ligi franczyzowe od Blizzarda. Call of Duty League i Overwatch League mają fatalne wyniki na poziomie 15 i 25 milionów obejrzanych godzin transmisji przy wyprodukowaniu porównywalnej liczby godzin sygnału co LCS.

Zobacz komentarze