Właściciele Riot Games stracili w jeden dzień ponad 50 miliardów dolarów

Tencent
Tencent Foto: Materiały prasowe

Tencent Holdings straciło blisko 54 miliardy dolarów na giełdzie po tym jak w piątek 7 sierpnia prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił, że zamierza zablokować wszystkie transakcje mające miejsce w dwóch aplikacjach wydanych przez Tencent - WeChat oraz TikTok.

Amerykańscy prawodawcy aplikacje mają na oku już od pół roku, a przedstawiciele administracji Trumpa od blisko miesiąca publicznie poruszają temat zbanowania WeChatu i TikToka powołując się na bezpieczeństwo narodowe.

Piątek na giełdzie Tencent Holdings zaczęło z wartością 686 miliardów dolarów, ale gdy wiadomość o możliwym banie obiegła świat, firma straciła blisko 54 miliardy dolarów czyli około 7.9% wartości. Jednak gdy przedstawiciele białego domu sprostowali, że ewentualny ban obejmowałby tylko WeChat firma "odzyskała" 20 miliardów dolarów.

Samo zbanowanie aplikacji może nie być tak proste, jak się wydaje. WeChat i TikTok mogą zostać uznane jako narzędzia pozwalające na swobodę ekspresji oraz wypowiedzi. To z kolei sprawiłoby, że chroniłaby je pierwsza poprawka do amerykańskiej konstytucji, która gwarantuje wolność słowa

Warto zaznaczyć, że Tencent Holdings jest włascicielem lub udziałowcem w Riot Games, Epic Games, Activision Blizzard oraz wielu innych firmach zajmujących się gamingiem i esportem.

Zobacz komentarze