Steam nie do poznania. Platforma ruszyła w Chinach cała w cenzurze

steam

Valve oficjalnie uruchomiło chińską wersję Steam, ale oferta gier dostępnych na platformie jest mocno ograniczona, ale tego można się było spodziewać. W momencie uruchomienie Steam China 9 lutego, na platformie znajdują się tylko 53 gry, w tym dwa największe tytuły Valve: CS:GO i Dota 2.

Powód, dla którego tylko 53 gry są dostępne na chińskiej wersji platformy w przeciwieństwie do ponad 34 tysięcy dostępnych w reszcie świata jest prosty. Żeby produkcja trafiła na chiński rynek musi przejść przez cenzurę, a dokładniej musi zostać sprawdzona, czy nie zawiera przypadkiem "nieodpowiednich treści".

Wiele gier zapewne nigdy nie trafi na chiński rynek właśnie z tego powodu. Cenzorzy sprawdzają praktycznie każdy aspekt gier, więc dopóki władze nie zmienią zdania na ten temat dostać się na chiński rynek będzie bardzo trudno. Valve, Activision Blizzard Square Enix czy Ubisoft często wprowadzają zmiany w swoich grach żeby przejść przez cenzurę. Chińskie wersje CS:GO, Final Fantasy czy Rainbow Six Siege różnią się od swoich odpowiedników na zachodzie.

Jednak "okrojona" oferta na platformie to nie wszystko. Chiński Steam został też pozbawiony wielu funkcji społeczności. Forum, Warsztat i Transmisje nie istnieją. Na szczęście wszystkie możliwości komunikowania się nie zostały wyłączone i grom oraz programom można będzie wystawić recenzję.

Na szczęście, przynajmniej na razie, gracze w Chinach wciąż mogą skorzystać z międzynarodowej wersji Steam. W tym celu potrzebują jedynie VPN-a. Nie byłoby w tym jednak nic dziwnego, gdyby wkrótce ta sytuacja się zmieniała. W końcu do kraju trafiła dedykowana wersja oprogramowania, na której znajdują się tylko programy i funkcje zaakceptowane przez rząd. Nic więc już nie stoi na przeszkodzie żeby międzynarodową wersję zablokować.

Źródło: Materiały własne

Tematy

Steam

Zobacz komentarze