„Sawik": Najlepszy wiek dla e-sportowca to 17-22 lata

sawik Foto: Materiały prasowe

Ludzki mózg to genialny instrument pozwalający na odbieranie, przetwarzanie i reagowania na bodźce. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia, steruje wszelkimi procesami zachodzącymi w organizmie. Jest również odpowiedzialny za zdolności motoryczne. Jedną ze zdolności motorycznych jest koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Myśląc o koordynacji wzrokowo-ruchowej wyobrażamy sobie sportowców, którzy z niebywałą dokładnością rzucają, łapią czy uderzają piłki. Natomiast inni mogą pomyśleć o precyzji, z jaką gracz Counter Strike’a celuje w głowy swoich wirtualnych przeciwników. I słusznie.

Zostawmy na chwilę teorię. Sprawdźmy jak wygląda praktyka. Dobrym zobrazowaniem  tendencji panujących w e-sporcie jest kariera utytułowanego Koreańczyka Lee Young Ho, znanego jako Flash, który zawodowe granie w Starcrafta rozpoczął w wieku 14 lat. Koniec kariery ogłosił w grudniu 2015 roku, gdy miał 23 lata. Niewiele jest na świecie profesji, w których karierę kończy się nie mając jeszcze 25 lat na karku. Dlaczego Flash podjął taką decyzję? Czy poczuł się zbyt stary, by rywalizować z młodszymi konkurentami?

Starcraft to idealna gra do oceniania zdolności motorycznych. Wymaga strategicznego myślenia oraz niebywałej sprawności fizycznej. Zawodnicy wykonują w ciągu minuty kilkaset ruchów za pomocą myszki i klawiatury, jednocześnie podejmując decyzje poprzedzone złożoną analizą sytuacji.

Z badań wynika, że pogorszenie się zdolności motorycznych rozpoczyna się w wieku 24 lat. Zespół badaczy analizował opóźnienia typu “patrzenie-robienie”, czyli opóźnienia w momencie, gdy zawodnik patrzy na ekran, a następnie reaguje na to, co zobaczył. Opóźnienia powiększają się im zawodnik jest starszy. Przykładowy zawodnik Starcraft w wieku 39 lat traci około 150 milisekund na jednym cyklu “patrzenie-robienie”, czyli około 30 sekund w trakcie jednego pojedynku trwającego 15 minut. W trakcie zawodów te 30 sekund może oznaczać porażkę przeciwko młodszemu graczowi.

Są dwa powody utraty tych cennych milisekund. Pierwszym jest tzw. opóźnienie synaptyczne. W procesie starzenia dochodzi do zmniejszenia prędkości przewodnictwa nerwowego w granicach od 5 do 10 procent. Oznacza to pogorszenie się refleksu. Drugim powodem jest komunikacja między półkulami mózgu. Z wiekiem prawa i lewa półkula potrzebują częstszych “rozmów” żeby się skomunikować. Niemniej jednak te milisekundy opóźnienia zyskują na znaczeniu dopiero gdy gracz ma wyraźnie  ponad 30 lat. Wcześniej różnice są minimalne. Wynika z tego, że 26 czy 28 letni programer nie ma powodów do zmartwień. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku zawodników, którzy już nie są młodzi, a jeszcze nie są na topie.

W ich wypadku na znaczeniu zyskują niefizjologiczne powody, dla których osoby starsze odpadają z gry o najwyższe cele. Z wiekiem zwalnia nie tylko koordynacja wzrokowo-ruchowa. Zwalnia również tempo życia, zmieniają się priorytety. Wiele osób decydujących się na karierę w sportach elektronicznych poświęca się temu zadaniu całkowicie. Powstają tzw. “domy gry”, w których wszyscy członkowie zespołu wspólnie mieszkają i grają. Ile dorosłych osób pragnęłoby mieszkać z grupką przyjaciół bez jakiejkolwiek prywatności?

Mając kilkanaście lat poświęcanie na grę kilku czy nawet kilkunastu godzin dziennie jest możliwe, a dla wielu młodych osób atrakcyjne. W pewnym momencie jednak zaczynamy nabierać dystansu. Okazuje się, że za oknem dzieją się ciekawe rzeczy i warto poświęcić im więcej czasu. Jestem pewien, że wielu z Was na długie miesiące czy lata całkowicie pochłonął e-sport. Ja sam w wieku 16 - 17 lat na samej górze moich priorytetów postawiłem gaming. Potem przyszedł rachunek sumienia i okazało się, że ciekawiej jest tam, gdzie mnie w tym momencie nie ma. Na tym etapie bardzo wielu utalentowanych zawodników zostawia e-sport.

Jeśli jednak ktoś wykaże się odpowiednią determinacją po pewnym czasie przychodzi kolejny moment wyboru. Jak w każdym profesjonalnym sporcie. Dzisiaj, gdy e-sport to rywalizacja o ogromne pieniądze nie ma mowy o półśrodkach. Łączenie gamingu z pracą czy studiami jest niebywale trudne, bo po drugiej stronie globu, w Korei, w gaming housach zawodnicy mają tylko jeden cel - zostać mistrzem… i są w stanie poświęcić na to tyle czasu ile potrzeba. Wyobraźmy sobie zawodnika 25-letniego. Gra w Counter-Strike’a w drużynie top 50 świata. Zarabia na graniu godziwą pensję, ale nie są to olbrzymie pieniądze. Wybierając gaming jako karierę, musi się liczyć z tym, że gdy będzie zbliżał się do trzydziestki i zacznie rozglądać się za pracą, jego rówieśnicy będą mogli się pochwalić kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Wielu znanych mi półprofesjonalnych graczy w takim momencie podjęło decyzję - rzucam to, e-sport to za duże ryzyko, poświęcam się pracy i studiom.

Podsumowując. To nie nasza fizjonomia bądź koordynacja decyduje czy odniesiemy sukces w e-sporcie. Wiele rozgrywa się głowie. Moim zdaniem optymalny wiek do osiągnięcia sukcesów w gamingu to przedział między 17, a 22 lata. Nasz system nerwowo ruchowy jest w pełni sprawny, mamy niezbędne doświadczenie które zdobyliśmy przez lata gry i możemy pozwolić sobie na wyrzeczenia związane z profesjonalnym gamingiem.  Oczywiście jest wielu zawodników, którzy rozpoczęli swoje kariery wcześniej a zakończyli je dopiero w wieku trzydziestu paru lat. Jednak z wiekiem koncentracja spada, zdolności motoryczne zaczynają się pogarszać a priorytety ulegają zmianie. Profesjonalnemu e-sportowi trzeba oddać się całkowicie, a jak to określił Michael Caine w filmie “Prestiż”: “Obsesja jest grą młodości.”

Zobacz komentarze