FC Barcelona otworzy dywizję League of Legends

FC Barcelona Camp Nou
FC Barcelona Camp Nou Foto: Tim Roosjen / Unsplash

Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć przykłady klubów sportowych inwestujących w dywizje esportowe. Wisła Kraków, RB Lipsk, FC Schalke 04, Manchester City, Real Betis czy PSG to tylko niektóre kluby, które otworzyły się na esport. Wśród nich jest również FC Barcelona, która po kilku latach wreszcie decyduje się na coś więcej niż tytuły sportowe.

Do tej pory FC Barcelona pokusiła się jedynie na dywizję Rocket League i nie ma w tym nic dziwnego. Tytuł łączy piłkę nożną i jazdę samochodami, ale nie potrzeba żadnej eksperckiej wiedzy, żeby zrozumieć co dzieje się na ekranie. Dlatego dla Dumy Katalonii był to sensowny wybór na pierwszy krok w stronę esportu.

Niektórzy mogą się zastanawiać - dlaczego nie FIFA? Tutaj problemem jest umowa klubu z Konami, twórcami Pro Evolution Soccer. Nie trudno wyobrazić sobie, że dywizja FIFA nie byłaby najlepszym rozwiązaniem jeśli klubowi zależy na dobrych relacjach z partnerem. Dlatego to w PES-a grają zawodnicy drugiej esportowej sekcji FCB.

Według najnowszych doniesień esportowe portfolio Barcelony zostanie poszerzone o dywizję League of Legends. Ze względu na obecne zamieszania w zarządzie klubu trudno jest cokolwiek potwierdzić definitywnie, ale w ramach współpracy z chińskim gigantem technologicznym (Tencent) Barcelona ma rywalizować w chińskiej lidze LPL.

Klub nie wystawi jednak zupełnie osobnej drużyny, a będzie współpracował z jedną z organizacji. To pozwoli nieco zaoszczędzić Dumie Katalonii, bo miejsca w lidze kosztują od kilku do kilkunastu milionów euro. Wszystkie najważniejsze ligi regionalne w League of Legends operują na zasadzie franczyzy - stąd kwota wkupu.

Barcelona nie byłaby pierwszym klubem, który w ten sposób współpracuje z azjatyckimi organizacjami. PSG już kilka lat temu zaprzestało prowadzenia własnej dywizji i teraz współpracuje z różnymi organizacjami. W League of Legends jest to PSG Talon z Hong Kongu, a w DotA 2 paryski klub współpracuje z chińskim LGD.

Źródło: 2playbook.com

Zobacz komentarze