Esportowy kompleks droższy od Stadionu Narodowego. W Chinach nie rozmieniają się na drobne

Szanghaj Foto: Unsplash / Unsplash

Ogromne inwestycje, przepych, bogactwo i megalomania, tymi słowami można opisać obecnie Szanghaj. Nie bez powodu, wszak jest to jeden z największych ośrodków handlu na świecie. Chińczycy nie zwalniają tempa, firma NetEase przeznacza niebotyczną kwotę 700 milionów dolarów na nowy kompleks esportowy.

Informacja ta wypłynęła do mediów podczas Global Esports Conference 2019. Konferencja odbywała się w Szanghaju i to właśnie w tym mieście powstanie NetEase Esports Park.

- Szanghaj ma niesamowite możliwości - począwszy od polityki inwestycyjnej, przemysłu, infrastruktury po siłę nabytku - powiedział Ding Yingfeng z kierownictwa firmy NetEase.

Yingfeng zakomunikował również, że do kompleksu będzie należał stadion zdolny pomieścić 5000 kibiców. Będzie to pierwszy w Chinach kompleks esportowy oznaczony klasą A.

Firma jest jedynym dystrybutorem gier marki Blizzard na rynek chiński, natomiast ich największym konkurent to Tencent (właściciel Riot games).

NetEase jest również właścicielem występującego w Overwatch League Shanghai Dragons. Liga nałożyła na właścicieli obowiązek posiadania własnych aren turniejowych, więc może być to jedna z przyczyn przyszłościowej inwestycji. Od roku 2020 każda drużyna będzie zobligowana do rozegrania minimum dwóch spotkań na własnym stadionie.

Jako ciekawostkę dodamy, że według fachowego serwisu transfermarkt.de łączna wartość piłkarzy reprezentacji polski wyceniana jest na 259,24 miliona dolarów, a piłkarze PKO Ekstraklasy 176,35 miliona dolarów.

700 mln dolarów to po przeliczeniu 2,702 mld złotych. To więcej niż koszt budowy Stadionu Narodowego, która pochłonęła 1,97 mld złotych.

Źródło: Materiały własne

Zobacz komentarze