W niedzielę byliśmy świadkami historycznego wydarzenia. Polak awansował do finału mistrzostw świata League of Legends. Spotkanie w szczytowym punkcie oglądało blisko 4 miliony (!) fanów z całego świata, a Marcin "Jankos" Jankowski został wybrany MVP półfinałowego spotkania.
O Jankosie można napisać już książkę, a na pewno obszerny artykuł, o tym, jak z nastolatka z Poznania zmienił się w gwiazdę światowego formatu. Rywalizuje on w League of Legends na najwyższym poziomie już od sześciu lat, jednak aż do tego roku jego półka z trofeami stała pusta. Teraz Polak w błyskawicznym tempie nadrabia zaległości, zgarniając tytuł za tytułem, przy okazji zostając MVP ligi i przechodząc do historii, jako zawodnik najlepszej europejskiej drużyny w historii.
Druga młodość League of Legends
League of Legends przeżywa teraz swoją drugą młodość. Gra ostatnio świętowała swoje dziesięciolecie, a mimo sędziwego jak na tytuł esportowy wieku, bije kolejne rekordy popularności. We wpisie zapowiadającym obchody urodzin League of Legends, Riot Games, czyli właściciel tytułu zdradził, że każdego dnia w LoLa gra w jednym momencie nawet 8 milionów graczy. Te wyniki przekładają się na oglądalność najważniejszego turnieju w sezonie.
Do tej pory najchętniej oglądanym turniejem były Worldsy, czyli po prostu mistrzostwa świata, z 2017 roku. W szczytowym momencie według Esports Charts spotkanie finałowe oglądało nieco ponad 2 miliony fanów z wyłączeniem Chin. Tegoroczny turniej pobił już ten wynik pięć razy. Co więcej, jedno ze spotkań ćwierćfinałowych w szczytowym momencie oglądało aż 2.5 mln widzów. To absolutny rekord bijący o 200 tys. wynik mistrzostw świata Fortnite. Teraz oglądalność osiągnęła zupełnie nowy, niespotykany wcześniej poziom. Półfinałowy mecz G2 Esports z legendarną koreańską formacją SKT oglądało w jednym momencie blisko 4 mln widzów (a dokładniej 3 985 787 osób).
Popularność League of Legends widać też w Polsce. W naszym kraju za transmisje za najważniejszych rozgrywek odpowiada telewizja Polsat. Nie mamy jeszcze dostępu do oficjalnych wyników oglądalności niedzielnego półfinału, ale w szczytowym momencie serię w języku polskim na YouTubie i Twitchu oglądało odpowiednio 38 tys. i 47 tys. widzów. A do tego doliczyć trzeba widzów Polsat Games, którzy transmisję oglądali w telewizji.
Jankos - ambasador League of Legends w Polsce
Na pewno na popularność transmisji w Polsce wpływ ma Marcin Jankowski. W świecie League of Legends znany pod pseudonimem Jankos od lat gra na najwyższym poziomie i po raz kolejny z sukcesami reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej.
Dla Jankosa niedzielne spotkanie z SKT było już trzecim półfinałem mistrzostw świata w karierze. Poprzednie dwa nie skończyły się dla niego szczęśliwie. W 2016 rok grając jeszcze w barwach H2k doznał bolesnej porażki 0:3 z inną koreańską formacją - Samsung Galaxy. Sam Jankos grał wtedy fantastycznie, w zasadzie w pojedynkę zapewniając swojej drużynie szansę na zwycięstwo. Jednak jego koledzy z zespołu nie udźwignęli presji.
W 2018 roku Jankos znów dotarł do półfinału Worlds, po drodze pokonując najlepszą drużynę na świecie, chińskie Royal Never Give Up. Niestety w 1/2 finału G2 Esports trafiło na drugą z chińskich formacji, Invictus Gaming. To był turniej iG, które przejechało się po zespole Jankosa 3:0 nie zostawiając wątpliwości, kto bardziej zasługuje na miejsce w finale.
Na szczęście powiedzenie "do trzech razy sztuka" tym razem się sprawdziło. Mimo że rywalem G2 była najbardziej utytułowana organizacja w historii League of Legends - SKT T1 - a po drugiej stronie grał najlepszy zawodnik w historii - Lee "Faker" Sang-hyeok - to europejscy mistrzowie święcili triumf, a Jankos wreszcie zagra w finale mistrzostw świata. Podobnie jak w 2016 roku polski zawodnik grał po prostu świetnie, za co otrzymał nagrodę MVP spotkania.
Fantastyczny rok Jankosa i G2 Esports
Rok 2019 jest dla polskiego zawodnika wyjątkowy. Przez lata półka na trofea Jankosa świeciła pustkami. Mimo bardzo dobrych wyników międzynarodowych nasz rodak nigdy nie zajął pierwszego miejsca w swoim regionie. Aż do teraz.
W tym roku Jankos wygrał każdy turniej, jaki tylko mógł. Wiosenne mistrzostwo europy, "małe mistrzostwa świata" czyli Mid-Season Invitational gdzie grają mistrzowie z 13 najlepszych lig na świecie, letnie mistrzostwo europy, do którego dołożył również tytuł MVP całej ligi i teraz stoi przed szansą na mistrzostwo świata.
Przed sezonem taki wynik byłby nie do pomyślenia. Do tej pory przez lata na arenie międzynarodowej dominowała Korea, z okazjonalnymi przerwami, gdy można było mówić, że najlepsza drużyna gra w Chinach. Teraz może to się w końcu zmienić. I to przy dużym udziale Polaka. Jak sam napisał o nim jego trener: Nasz obecny skład polega na Jankosie bardziej niż na jakimkolwiek innym zawodniku.
Finał mistrzostw świata rozegrany zostanie 10 listopada w Paryżu. Rywalem Jankos i G2 Esports będzie mistrz ligi Chińskiej, FunPlus Phoenix. Transmisja dostępna będzie m.in. w Super Polsacie, a mecz rozpocznie się o godzinie 13:00.
League of Legends European Championship czyli najbardziej prestiżowe rozgrywki League of Legends pozyskały nowego sponsora. NEOM to projekt futurystycznego miasta-państwa budowanego przez Arabię Saudyjską na północnym wschodzie kraju. Jednak ze względu na praktyki stosowane przez władze Arabii Saudyjskiej, a także to, jak traktowane są w kraju osoby LGBT nowy sponsor nie został przyjęty z radością przez społeczność i całą ekipę komentatorską LEC.
Ostatnimi czasy kibice esportowi za oceanem nie mają zbyt wielu powodów do świętowania. Ich drużyny League of Legends jak zwykle nie popisały się na Worldsach, a scena CS:GO jest tak nudna, że sami gracze już obwieścili jej śmierć. Czym teraz będą emocjonować się fani esportu w Ameryce?
Polska scena Lola to nie tylko utalentowani gracze, którzy są rozchwytywani w całej Europie. Coraz więcej w ostatnich latach mówi się o polskich trenerach, którzy zaczynają zaznaczać swoją obecność na europejskiej scenie. Jednym z nich jest bez wątpienia Adrian “Hatchy” Widera, który już w 2016 roku wziął udział w turnieju MSI. Teraz Hatchy pracuje w Misfits, gdzie od nadchodzącego sezonu będzie nadzorował pracę zespołu LEC oraz akademii. Porozmawialiśmy z nim o przygotowaniach do kolejnego sezonu, jak wyglądał proces rekrutacji w Misfits, jego oczekiwaniach na wiosenny split oraz kolejnym sezonie "Zahatch o esport".
Pierwsza kolejka nowego sezonu Ekstraklasa Games już za nami. Z tej okazji porozmawialiśmy z Bartoszem "bejottem" Jakubowskim zawodnikiem Wisła All in! Games Kraków. Bejott opowiedział nam o swoich pierwszych wrażeniach z FIFA 21, ulubionych kartach w nowej odsłonie gry, młodych talentach na polskiej scenie, szansach na wyjazd Polaków na mistrzostwa świata oraz celach, jakie sobie postawił na ten sezon Ekstraklasa Games.
Pięć miesięcy temu Illuminar Gaming zdominowało zmagania w katowickiej ESL Arenie i zwyciężyło tytuł najlepszej drużyny w kraju. Czy obroni to wyróżnienie w rozpoczynających się dzisiaj ESL Mistrzostwach Polski Wiosna 2020? Czy Paweł "innocent" Mocek ponownie porozstawia polskie gwiazdy po kątach? Czy AVEZ pokaże, że potrafi grać dobrze także na krajowym podwórku? Pytań jest wiele, czas poznać odpowiedzi.
W czerwcu 2019 roku profesjonalny gracz Overwatch Yoon “Fr3e” Tae-in został oskarżony o napaść seksualną przez jego byłą dziewczynę, która w momencie spotkania była nieletnia. Rozprawa sądowa zakończyła się w sierpniu tego roku, a Fr3e został skazany na rok więzienia i 40 godzin programu leczenia z przemocy seksualnej.
Światem esportu i gamingu wstrząsnęła niedawno śmierć znanej streamerki – Ohlany. Kanadyjka popełniła samobójstwo, wcześniej wysyłała niepokojące sygnały. Jak radzić sobie z doprowadzającym do wypalenia hejtem, każdego dnia stawać przed tysiącami ludzi i udawać, że wszystko gra? Na te pytania odpowiada Urszula Klimczak, performance coach, behavior analyst, która pracuje z wieloma osobami z branży esportowej, pomagając im osiągać lepsze wyniki. Także ze streamerami.
Alexandria Ocasio-Cortez już raz przeszła do historii. W 2018 roku została wybrana do Izby Reprezentantów, zostając najmłodszą kongreswoman w historii Stanów Zjednoczonych. W wyborach 3 listopada wygrała reelekcję. Wielokrotnie trafiała już na czołówki gazet i portali za sprawą swoich kwiecistych wypowiedzi oraz poglądów politycznych. Jednak jako jedna z niewielu polityków w kraju, jest w stanie zyskać sympatię młodego pokolenia, wchodząc do świata gier komputerowych.
Poziom polskiej piłki ligowej pozostawia wiele do życzenia – wszyscy wiemy to nie od dziś. Ciągły problem braku kwalifikacji do europejskich pucharów, kłopoty z wypłacalnością w terminie i inne tego typu historie znamy aż za dobrze. Uciekając od smutnej codzienności piłkarskiego kibica w Polsce, szukamy plusów w funkcjonowaniu polskich klubów piłkarskich w świecie wirtualnym – esporcie. Oceniamy kolejno każdy klub, który postawił na tego typu przedsięwzięcie. Kto wypadł najlepiej?
Państwa Europy Wschodniej w ostatnim czasie mocno i dobitnie starają się zaznaczyć, jak ważny jest dla nich rozwój sportów elektronicznych. Mainstreamowo pierwsza była Polska, niedawno pisaliśmy o planie esportowym Rosji, a kilka dni temu swoje cele przedstawia UPEA, czyli Ukraińskie Stowarzyszenie Profesjonalnych Sportów Elektronicznych.
Idol? Lewis Hamilton. „Od niego zawsze można się wiele nauczyć” – mówi Mateusz Kaprzyk, 18-latek, były mistrz Polski w kartingu, który obecnie rywalizuje z gwiazdami motorsportu w esportowej rywalizacji. Plany ma ambitne, do ich realizacji bardzo długa droga.
Niespełna tydzień temu Wisła All in! Games Kraków ogłosiła zakończenie testów i wyłoniła finalną piątkę sekcji CS:GO. Z tej okazji porozmawialiśmy z trenerem Mariuszem “Loordem” Cybulskim, który opowiedział o powodach przyjęcia posady w Wiśle i modus operandi selekcji zawodników.
„W Polsce niestety jest tak, że gdy młodsi zawodnicy trafiają do organizacji i dostają propozycję współpracy, nie zastanawiają się zbyt mocno nad szczegółowymi skutkami prawnymi zawarcia kontraktu” – mówi nam adwokat dr Jacek Markowski z kancelarii Lex Sport, który zajmuje się obsługą prawną esportowców.
To w nich widzimy nadzieję na międzynarodowe sukcesy polskiego CS:GO. Jedni mieli świetny początek roku, inni potrzebowali czasu by się rozkręcić Wszyscy mają jednak wspólny mianownik- są niezwykle utalentowanymi zawodnikami. Postanowiliśmy zrobić zestawienie najlepszych młodych talentów polskiej sceny. Zadanie jak się domyślacie nie było łatwe, dlatego o pomoc poprosiliśmy ekspertów, którzy na bieżąco śledzą ich poczynania.
Kto jeszcze kilkanaście lat temu powiedziałby, że w 2020 roku dojdzie do sytuacji, w której fani gier wideo będą nawet za kilka tysięcy dolarów kupować "skórki" - czyli atrakcyjne graficznie przedstawienie broni? Rozmawiamy z Kornelem Szwają i Dawidem Chomiczem z firmy Skinwallet zajmującej się handlem skórkami w grach. Jak intratne to zajęcie? Na tyle, że wkrótce zadebiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych.