Spółki gamingowe w Polsce mają się świetnie. Te akcje warto kupić. Nasze zestawienie

STOCK MARKET

Polski rynek gier komputerowych oraz mobilnych z roku na rok jest coraz silniejszy, a studia produkujące gry swoimi tytułami zyskują fanów na całym świecie. Warto jednak przyjrzeć się głębiej temu biznesowi i spojrzeć w finansowanie, a dokładniej pozyskiwanie kapitału z giełdy. Jak spółki z branży gier komputerowych radziły sobie w 2019 roku na giełdzie? Na której można było najlepiej zarobić? Sprawdźcie sami!

CD Projekt

CDP-SA Logo Foto: CD PROJEKT / CD PROJEKT

Tej spółki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Polski potentat w branży gier komputerowych, do najsłynniejszych produkcji należą oczywiście gry z serii Wiedźmin. W 2019 roku spółka coraz śmielej zaczęła promować swoją nową produkcję, której premiera ukaże się w 2020 roku - Cyberpunk 2077. Gra ma być wielkim hitem, a jedną z głównych ról odegra tam znany i lubiany aktor Keanu Reeves. Widać to było na wykresach, na początku 2019 roku za jedną akcję CD Projekt musieliśmy zapłacić 144 zł, gdy już 2 stycznia 2020 było to nawet 286 zł. Co daje stopę zwrotu w rok o 90%! Wpływ na to również miał Netflixowy serial Wiedźmin, dzięki jego premierze gra Wiedźmin 3 zaliczała kolejne rekordy popularności. CD Projekt w 2019 wypłacił swoim akcjonariuszom dywidendę o łącznej wartości 100,9 miliona złotych, czyli 1,05 zł na akcję, kwota stanowiła 93% zysku z 2018 roku.

CD PROJEKT

11 bit Studio

Logo - 11 bit studios Foto: 11 bit studios / 11 bit studios

Inwestujący w to warszawskie studio gier komputerowych rok 2019 na giełdzie zaliczą z pewnością do udanych. Prezentacja znakomitych danych finansowych za rok 2018 spowodowała, że cena akcji pod koniec marca wzrosła o prawie 80 zł! Spółka rok 2018 zamknęła, zwiększając przychody ze sprzedaży o ponad 300%, efektem tego była udana premiera gry Fostpunk. W marcu również zapowiedziała plany na przyszłość, czyli roboczy "Projekt 8" oraz zwiększenie zatrudnienia, aby móc produkować nowe tytuły co 12-18 miesięcy. Od marca spółka przechodziła przez różne wahania, jednak ostatecznie rok udało się zakończyć z ceną akcji na poziomie prawie 400 zł, co daje stopę zwrotu w 12 miesięcy o ponad 50%. Spółka nie wypłaciła dywidendy, jak informuje na swojej stronie internetowej, na razie zysk przeznacza na cele rozwojowe, nie wykluczając w przyszłości wypłaty dywidendy, wszystko zależnie od wyniku finansowego.

11 bit studios

PlayWay

PlayWay Foto: PlayWay / PlayWay

PlayWay to trochę inna para kaloszy niż 11 bit studios oraz CD Projekt, wydawca skupia się na nisko i średnio budżetowych grach, których wydaje sporo, w ramach spółki oraz spółek zależnych. Dywersyfikacja występuje z tego powodu, aby uniezależnić się od sukcesu i porażki, którejkolwiek z gier i budować stały przemyślany model biznesowy. Jak na razie idzie im to bardzo dobrze, co pokazują wyniki za ten rok. Wyraźny wzrost pod koniec roku związany jest z opublikowaniem danych za 3. kwartał roku, który przewyższył oczekiwania analityków. Na początku stycznia 2019 jedną akcję PlayWay mogliśmy kupić za 134 zł, gdzie z końcem grudnia tego samego roku, było to już lekko ponad 230 zł. Daje nam to stopę zwrotu prawie 80%. Ponadto spółka PlayWay w 2019 roku wypłaciła dywidendę za rok 2018 - 2,49 zł za akcję. PlayWay było również często rekomendowaną spółką dla inwestorów przez różnorakie portale branżowe.

PlayWay

Ten Square Games

Ten Square Games Foto: Ten Square Games / Ten Square Games

Jest to bardzo młoda spółka, jeżeli chodzi o Polską giełdę, zadebiutowała na niej w 2018 roku, a została założona przez Macieja Popowicza oraz Arkadiusza Pernala, czyli twórców niegdyś najpopularniejszego portalu społecznościowego w Polsce - naszaklasa.pl. Ten Square skupia się na produkcji gier mobilnych free2play, czyli darmowych. Wydali już 250 tytułów, które zostały pobrane 280 milionów razy. Od debiutu na giełdzie cena akcji Ten Square rośnie liniowo z małymi odchyłami, które ostatecznie nie mają wpływu na końcowy rezultat. Na początku 2019 za jedną akcję Ten Square Games musieliśmy zapłacić w granicach 77 zł, a na końcu było to już 200 zł, dało to stopę wzrostu ponad 150%! Co ciekawe, mimo że spółka na giełdzie zadebiutowała w 2018 roku, to już w 2019 wypłaciła dywidendę z tego okresu - 3,78 zł na akcję.

Ten Square Games

Ultimate Games

UltimateGames

Ultimate Games to firma, której jednym z akcjonariuszy jest spółka PayWay, posiada on pakiet prawie 46% akcji. Ultimate Games skupia się na tworzeniu gier na komputery PC oraz konsolę Switch, jednak już w 2020 wejdzie także na rynek konsol PlayStation oraz XBOX, ma już zaplanowane premiery gier. Mimo szerokiej gamy tytułów główne przychody Ultimate Games czerpie z tytułu: "Fishing Simulator", czyli symulatora łowienia ryb, jest to aż 37%. Rok 2019 dla Inwestorów wkładających pieniądze w Ultimate Games był udany, w styczniu 2019 roku jedną akcję mogliśmy nabyć za nieco ponad 12 zł, a pod koniec roku jej cena wynosiła prawie 20 zł, co daje stopę zwrotu w rok ponad 60%. W 2018 roku spółka osiągnęła zysk netto na poziomie nieco ponad 2 milionów złotych, z czego 1 milion 830 tysięcy przeznaczyła na dywidendę, dało to 35 groszy na jedną akcję.

Ultimate Games

T-Bull

T-Bull

T-Bull to spółka, która zaliczyła świetny debiut na giełdzie w 2016 roku, jednak od końcówki 2017 roku cena akcji nieustannie spada. Jeden z powodów takiego stanu rzeczy, który wskazuje spółka, to przy emisji nowych akcji zawiedli inwestorzy instytucjonalni. Mimo tego załoga się nie załamuje i wciąż produkuje kolejne gry, są to tytuły mobilne głównie FPS(strzelanki) oraz gry wyścigowe. Na początku roku 2019 jedną akcję T-Bull mogliśmy kupić za około 29 zł, pod koniec było to już zaledwie 15 zł. Oznacza to stratę na poziomie prawie 50%. Spółka od debiutu na giełdzie nie wypłaca dywidendy akcjonariuszom. Nadchodzące miesiące dla T-Bull mogą być ciekawe, ich produkcja "Top Speed", która okazała się wielkim sukcesem na rynku mobile i w pierwszym kwartale 2020 roku ma trafić na konsole Nintendo Switch.

T-Bull

BOOMBIT

Boombit Logo Color Foto: BOOMBIT / BOOMBIT

BOOMBIT to spółka, która na głównym parkiecie GPW zadebiutowała w połowie 2019 roku, od początku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony Inwestorów. Początkowo ceny akcji utrzymywały się na podobnym poziomie, we wrześniu nastąpiły spadki, związane są one z informacjami płynącymi ze spółki takimi jak: zmiany w zarządzie, likwidacja spółki zależnej, wyniki finansowe. To wszystko spowodowało, że BOOMBIT rok zakończył ze stratą na cenie akcji blisko 70%. W dniu emisji akcje mogliśmy kupić po prawie 22 zł, a na koniec roku zaledwie po 6 zł. Nowy rok to nowe wyzwania dla firmy. Wydaje się, że duża popularność tytułów wydawanych przez BOOMBIT w dużej mierze za granicą może zwiastować tylko lepiej.

BOOMBIT

Artifex Mundi

Artifex

Artifex Mundi to spółka skupiająca się na tworzeniu gier przygodowych, na głównym parkiecie GPW jest obecna od 2016 roku, od czasu debiutu cena akcji zalicza liniowy spadek w dół z lekkimi przestojami. Nie inaczej było w tym roku, na początku stycznia cena akcji oscylowała w granicach 4 zł, w pewnym momencie wzrosła nawet do 7, jednak rok skończył się na poziomie 2,8 zł za akcję.

Artifex stooq

Vivid Games

Vivid Foto: Vivid Games / informacja prasowa

To kolejna spółka skupiająca się na rynku mobile. Posiada długoletnią tradycję, jej prawdopodobnie najlepszą grą do tej pory jest Real Boxing. Tytuł zdobył uznanie na całym świecie, cieszył i cieszy się ogromną popularnością, a do gabloty firmy dzięki niemu trafiło sporo nagród. Rok 2019 dla Vivid był stabilny, ceny akcji wahały się różnie w zależności od wiadomości płynących od firmy. Na początku roku cena akcji oscylowała koło wartości 1,3 zł za jedną, by pod koniec roku osiągnąć 1,2 zł za jedną. Wykres prezentował się następująco:

Vivid

CI Games

CI Games

CI Games to weteran polskiego rynku twórców gier komputerowych. Firma powstała w 2002 roku, a zasłynęła ze swojej serii Sniper Ghost Warrior oraz gry The Lords of Fallen. W tym roku wypuścili na rynek swoją kolejną grę Sniper: Ghost Warriors Contracts. Mimo całkiem pochlebnych opinii ze strony środowiska graczy spółka po premierze pod koniec roku traciła na wartości akcji. Wpływ na to mogła mieć wykazana strata w 3 kwartale 2019 roku. Strata na akcjach spółki w tym roku wyniosła około 3 %, na początku stycznia jedną akcje kupowaliśmy za 0,86-0,9 zł, a na końcu grudnia sprzedawaliśmy za 0,84-0,85 zł.

CI Games

Zaprezentowane dane wskazują, że twórcy gier mobilnych to wciąż bardzo atrakcyjny cel inwestycyjny dla osób chcących zarobić. Biorąc pod uwagę planowaną premierę Cyberpunk 2077 szczególnie warto obserwować CD Projekt.

Zobacz komentarze