O IEM-ie w Katowicach słyszał każdy. Ale mało kto był na EGU, które ma większy staż. A szkoda!

Dla przeciętnego fana esportu w Polsce jedynym punktem sportów elektronicznych na mapie Polski są Katowice. Mało kto jest w stanie wskazać cykliczną imprezę z taką tradycją jak Intel Extreme Masters. Warto uzupełnić wiedzę, bo w Białymstoku od lat gości event pod nazwą East Games United.

EGU może się pochwalić 11-letnim stażem. Pierwsza impreza spod tego szyldu została zorganizowana w 2008 roku w Akademickim Centrum Sportowym w Białymstoku. Co ciekawe premierową edycję nazwano jako "I Ogólnopolski Festiwal E-sportu oraz Fantastyki East Games United", a niezmiennie w organizacji imprezy macza palce Niezależne Zrzeszenie Studentów w Białymstoku. Mimo niezbyt wielkiego doświadczenia, organizatorzy od początku deklarowali swoje wielkie ambicje. "Naszym celem jest, by festiwal na stałe wpisał się w kalendarz imprez esportowych oraz konwentów fantastyki" - napisano w opisie wydarzenia.

Różnorodność to słowo, które chyba doskonale opisuje wydarzenie w Białymstoku, ponieważ organizatorzy co roku zapewniają rozrywkę dla każdego odwiedzającego. Konkursy Cosplay, turnieje konsolowe, gry bitewne, planszowe, esportowe, casualowe, indywidualne, drużynowe - kolokwialnie mówiąc - dla każdego coś dobrego.

EGU odbywało się już praktycznie w każdym miejscu w stolicy Podlasia, mogącym pomieścić kilkaset do kilku tysięcy odwiedzających. Było lodowisko MOSiR, było Akademickie Centrum Sportowe, był kampus Politechniki Białostockiej czy ostatnio kampus Uniwersytetu w Białymstoku. W tym roku zawodników gościć będzie galeria handlowa "Alfa". Mimo że event ma charakter kultowego w północno-wschodniej Polsce, to jednak nigdy tak naprawdę nie udało mu się podbić serc fanów z innych części kraju. Może to właśnie zmienność lokalizacji była jednym z czynników.

Inny problemem na pewno były opóźnienia, na które szczególnie narzekali gracze CS'a. Od 2010 roku byłem jako gracz lub widz na każdym evencie East Games United i na każdym z nich to się niestety zdarzało. To bardzo frustrowało graczy, szczególnie tych topowych, przyzwyczajonych do standardów europejskich.

Myślę, że przez to EGU trochę straciło w ich oczach. Warto przypomnieć, że w 2010 roku na East Games United, oprócz turnieju CS'a, zorganizowano również showmatch, w którym zagrały formacje Frag eXecutors (NEO, pasha, taz, Loord, drive) i DELTA (BEn, ths, rDh, ham, BS7). Również turnieje League of Legends cieszyły się wówczas wielkim zainteresowaniem czołowych polskich graczy.

W raz z upływem lat jakość obsady głównych turniejów EGU uległa deprecjacji, jednak wprost przeciwnie jest z pomocą miasta i świadomością lokalną. Białystok chętnie oferuje pomoc finansową, bo impreza jest w stanie przyciągnąć młodych ludzi. W tym roku na East Games United przeznaczono dofinansowanie w wysokości 60 tysięcy złotych.

Naprawdę trudno znaleźć w stolicy Podlasia kogoś, kto nie słyszał lub nie był na evencie East Games United. To właśnie ta różnorodność, o której pisałem wcześniej, jest głównym magnesem przyciągającym dzieci, uczniów, studentów, a nawet całe rodziny na ten event.

EGU potrzebuje wsparcia władz miasta, a miasto potrzebuje silnego EGU. - Jako miasto przymierzamy się do tego, by od roku szkolnego 2020-2021 wprowadzić do wszystkich placówek oświatowych na terenie Białegostoku klasy "Technika Esportu". Widzimy jak rośnie zainteresowanie młodych ludzi tym tematem - mówił na konferencji poprzedzającej East Games United 2019 Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku.

East Games United ma wiele plusów i kilka minusów. 11 lat tradycji, która trwa i na pewno będzie trwać. Szkoda, że trudno dostrzec progres białostockiej imprezy tak jak choćby w przypadku GameOn w Kielcach. Niemniej to wciąż wydarzenie, które powinniście odwiedzić i poczuć jego atmosferę. Zapraszamy serdecznie 25-26 maja do Białegostoku. Na pewno znajdziecie coś dla siebie.

Zobacz komentarze

Zobacz także

Lista artykułów

Rozwiń więcej